Nadšený environmentalista proměnil velkou část původně zpustlé zeleně v Předklášteří na Tišnovsku. Do obnovené krajiny vrací tradiční ovocnářství a k pomoci strhnul stovky dobrovolníků z celého světa.
Sad a zahrady kláštera Porta coeli kvůli nejasným majetkovým poměrům dvacet let zarůstaly náletovými dřevinami – divokými šípky nebo akáty. Tišnovský rodák Tomáš Blaha se rozhodl vzít osud tohoto neobyčejného místa do vlastních rukou a v roce 2018 začal s jeho obrodou. Nebyl na to sám, svým entuziasmem a pozitivním přístupem nakazil partu přátel i řady dobrovolníků, ať už šlo o místní lidi, nebo nadšence z různých koutů světa. Fyzická práce byla pro mnohé z nich, kteří jinak pracují hlavou, odměnou.
Dobrovolnictví pro tohoto milovníka přírody a lektora ekologie nebylo neznámou, sám před tím při svých cestách po Evropě leckde vypomáhal. A když zrovna na Slovensku pracoval na opravě barokních kostelů, uvědomil si, že jedno místo, které by potřebovalo pomoct, má vlastně přímo u svého bydliště.
Kontaktoval tedy klášter Porta coeli, v němž dodnes působí komunita sester cisterciaček, a pustil se do práce. Dosud vyčistil přes třetinu z téměř dvacetihektarového pozemku. Práce na něm ale nikdy nekončí. „Je to živý organismus, který je potřeba pořád udržovat,“ říká Tomáš. Na části zahrady se pěstují květiny pro květinářství, které pracuje s lokálními rostlinami. Do oživeného sadu vrací Tomáš už téměř zapomenuté původní ovocné odrůdy a snaží se vzkřísit tradiční ovocnářství. Toto téma je mu blízké, při pobytu na farmě ve Francii se učil vyrábět cider a rád by své zkušenosti zužitkoval i zde. Šetrnou a udržitelnou cestou tady vytváří svět, v jakém chce žít.
Za svoji činnost získal v loňském roce od Nadace Lilie & Karla Janečkových ocenění Laskavec, s nímž se pojí finanční odměna. Znáte někoho, kdo by si za svůj laskavý přístup k přírodě či k lidem také zasloužil titul Laskavec? Nominujte ho pomocí formuláře.