Tak jaký letos? Klasický, který na Tři krále skončí v odpadu? Jehličnan v květináči, který musíte přenášet mezi teplem a zimou, jinak opadá? Nebo umělý, který nevypadá tak dokonale? A co zkusit jiný, který vydrží opravdu dlouho?
Vánoce si bez stromečku většinou neumíme představit. Je ovšem škoda kvůli pár svátečním dnům zničit tisíce nových stromků. (A ne, nejdou pak jako svačinka obyvatelům zoo. Tam nedostávají použité stromečky z domácností, ale jen ty neprodané od prodejců. Jak před časem vysvětlovala tehdejší mluvčí pražské zoo Lenka Pastorčáková, stromky z domácností se pro zvířata nehodí, protože jsou vlivem pokojových teplot seschlé a mohly na nich zůstat zbytky ozdob a jiných věcí, které by zvířatům uškodily.)
Tak jaký? Pokud nechcete umělý, je tu varianta jehličnanu v květináči, ten ovšem vyžaduje uvážlivou manipulaci, protože nevydrží dlouho v teple.
A pak je tu ještě další možnost. Blahočet ztepilý (Araucaria heterophylla). Je to taky jehličnan, ale subtropický, tudíž zvyklý na vyšší teploty. Pochází z ostrůvku Norfolk v Tichém oceánu (kus od Nového Zélandu) a je vyobrazen na jeho vlajce. V přirozených podmínkách dorůstá velikosti klasického stromu, u nás má ovšem parametry pokojové rostliny. Blahočet tedy můžete mít v obýváku celý rok a nemusíte se bát, že vám proroste stropem nebo že v teple oschne.
Seženete ho například v pražské prodejně specializované na pokojovky Lupen & Pupen (má i e-shop), která se letos rozhodla vzít záchranu lesů opravdu vážně. Zakoupením blahočetu nezachráníte jen strom, který se kvůli vám nemusí kácet, ale zároveň podpoříte i vysazení dalšího stromu. Lupen & Pupen se spojuje s projektem Sázíme Česko a prostřednictvím certifikátu, který vám přidá k nákupu, garantuje, že za každý prodaný blahočet přibude v českých lesích jeden nový stromeček.