„Menstruace prostě bolí, tak to vydrž!“ Takovou větu slýchalo od svých matek a babiček určitě mnoho žen. Jenže za menstruačními bolestmi může být onemocnění, o němž se stále ví celkem málo. Na světě jím trpí každá desátá žena. O endometrióze mluví MUDR. Jan Kümmel a Misha Lebeda, zakladatelka organizace Endo Talks.
Na webu WHAT se budete každý měsíc setkávat s tématy, jež přináší podcastová série Reproduktor. Podcast o ženském zdraví zprostředkovává jak rozhovory s odborníky a odbornicemi, tak osobní svědectví o různých situacích, které jako ženy v reprodukčním věku i po něm zažíváme, ale nemluvíme o nich. A měly bychom. Série, jíž provázejí Lilia Khousnoutdinova a Petra Schwarz Koutská, je od října dostupná na všech podcastových platformách nebo na webu Reproduktor.online. První díl je věnovaný nemoci, která je častější než rakovina prsu.
Endometriózu zcela vyléčit nelze
MUDr. Jan Kümmel je zástupcem přednosty pro léčebnou péči na gynekologicko-porodnické klinice ve FN Ostravě-Porubě. Ostravské centrum pro léčbu endometriózy patří mezi nejlépe vybavená centra v republice (další jsou v Brně, Znojmě a Frýdku-Místku). V podcastu hovořil o tom, jak se nemoc projevuje a zda je možné jí předcházet.
Diagnostika a příznaky
U endometriózy je zásadní včasná diagnostika. V Česku je toto bohužel stále problém. Jaké jsou varovné signály? Velké bolesti pravidelně provázející menstruaci, bolesti při sexu, někdy i marné snažení o těhotenství. Potíže se stolicí během menstruace mohou být známkou postižení střev endometriem. Velké bolesti při menstruaci již od začátku reprodukčního věku mohou být způsobeny také adenomyózou, postižením dělohy jako takové.
Ženy s bolestí mnohdy přežívají dlouhé roky. To, že si lze na bolest zvyknout, je mýtus. Funguje to přesně naopak a dochází k čím dál větší citlivosti i na drobné podněty.
Jaká je prevence?
Teorií, jak endometrióza vzniká, je mnoho, například uchycením menstruační krve, která kompletně neodtéká. Hovoří se i o lymfatickém původu buněk endometria. Prý nemoc souvisí s odkladem reprodukce, ale tvrdá data k tomu nemáme. Vzhledem k tomu, že přesně neznáme příčiny, neexistuje ani jasná prevence. Víme ale, že funguje genetika. Pokud menstruace bolela babičku i maminku, říkaly dceři, že to tak holt je a musí to vydržet. Dcera pak ani neví, že za její bolest může onemocnění.
Zdravý a aktivní životní styl samozřejmě pomáhá, ale není zárukou, že se vám endometrióza vyhne. Právě probíhá studie ohledně protizánětlivé diety jakožto prevence, výsledky teprve přinese. Endometrióza je někdy provázena intolerancí k lepku, laktóze nebo kávě, každá žena to má nicméně jinak. Proto vždy pacientkám říkám: Co vám funguje, toho se držte.
Léčba na míru
Terapie by měla být individuální. Někdy se stane, že postižení samo odezní, ale mnohdy postupuje rychle. Určující je to, zda žena chce být těhotná, nebo už ne. Pokud už po těhotenství netouží, aplikuje se často jako první pomoc hormonální antikoncepce.
Druhou linií léčby je uvedení ženy do umělé menopauzy. Zároveň je ale třeba ženě dodávat estrogen, aby nedocházelo k předčasnému řídnutí kostí. K operaci se přistupuje, když je nález velký či třeba hrozí akutní ucpání střev, ztráta ledviny a podobně. Endometrióza zcela vyléčit nejde, ale je možné odstranit její příčiny a držet nemoc na uzdě. Po správné operaci dochází k recidivě jen v méně než zhruba 5 procentech.
Termín operace si musela vydupat
Misha Lebeda stojí za pacientskou organizaci Endo Talks, která prosazuje komplexní a dostupnou péči pro ženy s endometriózou. Organizaci založila doslova na nemocničním lůžku po operaci. V podcastu se svěřila se svými zkušenostmi.
Odložená operace
První příznaky jsem pocítila až po porodech svých dvou dětí. Projevovalo se to silným krvácením a bolestivostí, pak jsem začala krvácet i mimo menstruaci a to už jsem tušila, že je něco špatně. Postupně se přidaly bolesti při sexu a únava. Gradovalo to zhruba dva roky a můj manžel mě ponoukal, abych šla k lékaři. Sama jsem si myslela, že je to vlastně normální a menstruace prostě bolestivá je. Ale nakonec jsem šla.
Můj porodník mě hned poslal k odborníkovi na endometriózu, který našel cystu, tehdy o velikosti pingpongového míčku. Operace se ale rok odkládala kvůli covidu, až cysta nabyla velikosti pomeranče.
Bolesti narůstaly. Nakonec jsem si musela termín operace vydupat s tím, že jen ležím v posteli, jsem unavená a krvácím a takhle už dál fungovat nemůžu. Bylo vidět, že tato diagnóza není považovaná za tak zásadní, protože je chronická.
Jiný přístup k sobě
Operace mi pomohla. Přidala jsem si také psychoterapii a akupunkturu. Momentálně se cítím zdravě a mám radost, že se nemoc dostavila až po dětech a nezasáhla mi do reprodukce.
Rozhodně jsem ale změnila přístup sama k sobě. Víc vnímám svůj cyklus. Naprosto cítím, kdy ovuluji a kterým vaječníkem a kdy přichází menstruace.
Z matky na dceru
Mýtus o bolestivé menstruaci se přenáší z matky na dceru. Samozřejmě, analgetika mohou pomoci, ale zásadní jsou důvody, které ke křečím vedou. Třeba neuvolněné a neaktivované pánevní dno nebo stres. Varovným signálem je, když bez analgetik nemůžeme při menstruaci fungovat a omezuje nás to v denních činnostech. Za sebe doporučuji hledat zdroje bolesti, snažit se pomoci odpočinkem, bylinkami nebo napářkou.
Normálně fungovat nebo menstruační volno?
Časté sdělení reklam zní: vemte si tento tampon nebo tyto menstruační kalhotky a fungujte jako jindy. Což je podle mě taky extrém, protože určitý oddych by žena při menstruaci mít měla.
Nemyslím ale, že řešením je menstruační volno. Může totiž sekundárně ještě víc zatížit ženy na trhu práce a zvýšit gender pay gap. Spíš bych si přála, aby ženy měly větší podporu systému při řešení bolestivé menstruace. Volno by si pak ženy vybíraly na základě konkrétní diagnózy vedoucí k bolestem: např. hormonální nerovnováhy, ademomyózy nebo endometriózy. Ženy by chodily více na preventivní prohlídky a řešilo by se to zásadní, čili proč je jim špatně.
Endo Talks: osvěta a boj za komplexní péči
S Endo Talks pořádáme pochody EndoMarch, hovoříme s lékaři a politiky. Potřebujeme začít chápat endometriózu jako závažné onemocnění, které se vyskytuje častěji než rakovina prsu. Potřebujeme úpravu úhradového systému tak, aby bylo zajištěno proplácení komplementární péče, kam by patřila také čínská medicína, léčba bolesti, fyzioterapie nebo psychoterapie, asistovaná reprodukce atd. Jen hormonální léčba nebo operace nestačí.