Nic nekupuj, všechno máš. Ten billboard jste určitě někde viděli. Je jeden z mála, který to s námi a s naší planetou myslí upřímně dobře. Stejně jako zero waste, životní styl bez odpadu.
Jeden člověk v naší zemi vyprodukuje ročně tři tuny odpadu. V tom objemu je schované všechno, je vizitkou našich životů. Říká, že rádi nakupujeme, shromažďujeme, vyhazujeme, nakupujeme, shromažďujeme, vyhazujeme… A takhle stále dokola. Samozřejmě u toho moc nemyslíme. Žijeme například v domnění, že když si dáváme tu práci třídit odpad, jsme strašně eko a ohleduplní. Nejsme. Třeba jeden igelitový sáček se rozkládá 25 let, plasty a plechovky sto až tisíc let, bez ohledu na to, jaká byla jejich cesta, reinkarnace a jakou barvu měl kontejner, ve kterém skončily. Tím, že obsah našeho koše spolkne oranžový náklaďák, to nekončí, ale začíná. Další naše představa je, že na každou činnost potřebujeme speciální produkt a k němu ještě speciálnější péči, protože přece jedině tak dosáhneme svých cílů. Máme problém? Koupíme si hotové, krásně zabalené řešení. Známým značkám často věříme víc než sobě samým. Naše společnost miluje vše na jedno použití. A tak vznikají tuny a tuny úplně zbytečného odpadu, a planeta už pomalu neví, co s ním.
Domácnost bez odpadu
Autorka knihy „Domácnost bez odpadu“ a asi nejznámější propagátorka zero waste života Bae Johnsonová vyprodukuje se svým manželem a dvěma syny litrovou sklenici odpadu za rok. Je to velmi šik moderní žena, u níž byste nejspíš nečekali (a při setkání ani nepoznali, no fakt!), že její hnědé oční stíny jsou obyčejný kakaový prášek. Rtěnka zase vývar z řepy, pudr zmatňující obličej kukuřičný škrob a ten lesk na lícních kostech její homemade univerzální balzám – mix včelího vosku a kvalitního kuchyňského oleje, který používá také jako výživu na nehty a na konečky vlasů, impregnaci na boty a leštěnku na dřevo. Než se Bae rozhodla bojovat s odpadem, žila americký sen v luxusu a nadbytku všeho, i zmiňovaná malovátka měla v mnoha verzích od nejdražších značek na trhu. Ale skutečně šťastná začala být, až když se všeho zbavila a vydala se na dobrodružnou misi ve jménu ekologie, zdraví a minimalismu.
V hlavní roli ocet a jedlá soda
Celé kouzlo života bez odpadu spočívá v metodě 5R (refuse, reduce, reuse, rot, recycle), to znamená, že v první řadě nevěříme marketingovým mágům a hercům v reklamách, ani tomu, co se kde píše, ale jsme kreativní, hrajeme si a děláme věci ohleduplně a po svém. Zjištění, že toho potřebujeme poměrně málo, a jak snadné je nahradit, nebo dokonce vyrobit celou řadu produktů ve skvělé kvalitě, na stoprocentně přírodní bázi a bez zbytečných obalů, otevírá úplně nový svět. Bae ve své knize názorně ukazuje, jak na kompletní úklid domácnosti stačí obyčejný ocet, který zvládne vyčistit kde co, desinfikuje, odstraňuje pachy a na rozdíl od všech běžně používaných přípravků, není toxický. Zubní pastu můžeme snadno nahradit jedlou sodou se stévií anebo kokosovým tukem. A na péči o tělo a pleť skutečně většinou stačí kvalitní oleje, které používáme v kuchyni. Každá věc má svoji alternativu zdravější pro nás i naši planetu. Jen tu hlavu otevřít… A třeba se taky jednou dopracujeme k tomu, že na konci roku nám zbude k recyklaci jen jedna sklenička.
Když se zamyslíme nad tím, kolik zdrojů, času a energie se vynaloží na obal bonbonu, který, jen co se nám dostane do rukou, letí do koše a odtud jede na skládku, aby tam strávil spoustu let. Nebo nad jednorázovým plastovým kelímkem, který, aby nám pět minut sloužil, musí prožít bohatou minulost a strašně dlouhou budoucnost. Ne každý může nebo chce jet tak důsledný život bez odpadu jako Bae Johnsonová. O tom tenhle článek není. Na to, jak fungují naše touhy po vlastnění věcí, na základě čeho se v obchodech rozhodujeme, jestli svoboda v tomto kontextu není spíš iluze, bychom ale v sobě asi všichni odpovědi hledat mohli.