Víte, že nastává nejdelší zatmění Měsíce století? A že na rýmu vám pomůže orgasmus? Pojďte se na chvíli začíst do zpráv, které jsou příjemnější než ty, co se na nás valí ze všech stran.
1.
Zbytky léků a antikoncepce v odpadních vodách dělaly těžkou hlavu nejen vědcům. V Brně s tímhle problémem dokázali hnout. Inženýři z VUT a Masarykovy univerzity jako první propojili při čištění vody procesy kavitace, která sama o sobě nečistoty nedokázala dostatečně odstranit, a plazmatického výboje. Po vyčištění jejich přístrojem CaviPlasma ve vodě zůstává už jen stopové množství nečistot. Vynález byl oceněn na Mezinárodním strojírenském veletrhu a čeká na komerční využití.
2.
V noci z 18. na 19. listopadu nastává částečné zatmění Měsíce, které bude viditelné tři a půl hodiny. Celkový proces trvá přes šest hodin. Delší zatmění bylo zaznamenáno v roce 1440 a další podobné nastane až v roce 2669. U nás tentokrát zahlédneme jen část, a to v pátek 19. 11. v 7:02 ráno. Nejvíc si zatmění užijí obyvatelé Severní i Jižní Ameriky, východní Asie a Austrálie. V Evropě bude nejlépe pozorovatelné na jejím západním okraji, tedy v Portugalsku, v Nizozemí nebo v Británii. Tam se projeví tzv. efekt japonské lucerny, kdy se měsíc zbarví do ruda a poté přejde do stříbrné. Aby vám nebylo líto, že si nevychutnáme celé zatmění, ještě můžete na nebi zahlédnout padající hvězdu z roje Leonidů, který vyvrcholil včera a do konce listopadu bude postupně slábnout.
3.
V Zoo Praha se můžete rozněžnit nad čtyřmi mláďaty tayry. Tato vzácná kunovitá šelma mívá obvykle jen jedno nebo dvě mláďata, pražská samička však v létě vstoupila do dějin zoologické zahrady porodem čtyřčat. Ještě stále pijí mléko od matky, ale už jsou připravená ukázat se návštěvníkům. Najdete je v horní části zoo. V uplynulém roce se podařilo tayry aneb kuny brazilské rozmnožit pouze ve dvou evropských zoologických zahradách. V Praze přišlo první mládě na svět před deseti lety.
4.
Odsolování mořské vody je stále potřebnější. Místo dosud hojně využívané reverzní osmózy, kterou však komplikuje nutnost připojení k elektřině, testuje tým Franka Rogally, šéfa inovací španělské vodárenské firmy Aqualia, využití mikrobiálních odsolovacích buněk. Technologie pracující s elektroaktivními bateriemi je nenáročná na spotřebu energie, a dá se tak využít i tam, kde reverzní osmóza není možná. První dvě odsolovací zařízení zatím fungují na Tenerife a ve španělském městě Dénia.
5.
Před nedávnem se opět rozdávaly parodické „nobelovky“. Ig Nobelovy ceny získávají autoři výzkumů a prací, které rozesmějí, ale vedou i k zamyšlení. Letos bodoval třeba veterinář Robert Radcliffe, který v Namibii ověřil, že pro nosorožce a jejich plíce je lepší, když při transportu helikoptérou visí hlavou dolů, než když leží na boku. Cenu za lékařství zase obdržel tým, který zjistil, že orgasmus uvolní nos stejně dobře jako léky na snížení otoku nosní sliznice. To se v současné rýmové sezoně docela hodí vědět.