Kdo je to dula? Proč je porod s ní snazší? A jak si vybrat tu správnou dulu, která bude nejen kvalifikovaná, ale s níž si i lidsky sednete? Odpovědi přináší Karolína Fakheri Tehrani, která jako dula poprvé provázela u porodu před více než dvaceti lety a v současnosti vede kurzy předporodní přípravy.
Porod je přelomový zážitek v životě ženy a vyžaduje fyzickou, emocionální a psychickou sílu. V kontextu západního porodnictví, kdy porody probíhají převážně v nemocničním prostředí, je však péče bohužel často redukována na lékařské zásahy. Tento přístup se snaží měnit komunitní porodní asistentky a duly – porodní a poporodní průvodkyně žen.
Termín dula je odvozen z řečtiny, a ač v překladu znamená otrokyně, dnes se používá jako označení zkušených a speciálně vyškolených žen, které poskytují podporu těhotným ženám a jejich rodinám během těhotenství, porodu a po něm.
Kdo jsou duly?
Ať už se jedná o ženino první či páté dítě, zrození nového človíčka vždy změní život celé rodiny. Dula slouží jako průvodkyně tímto novým teritoriem.
Duly mají za cíl poskytovat fyzickou a emocionální podporu před porodem, během porodu i po něm. Mají vysokou úroveň znalostí o fyziologii porodu, alternativních metodách ulevy od bolesti a komunikaci s porodními týmy. Mohou také pomáhat ženám při vytváření porodního plánu a poskytovat informace o různých možnostech péče během těhotenství a porodu.
Proč rodit s dulou?
„Na porodu záleží. Záleží na něm, protože je to začátek našeho života mimo původní zdroj, matčino tělo. Skrze porod vstupujeme do světa a utváříme si o něm prvotní obraz. Pro každou matku je porod událostí, která jí zcela otřese a nově formuje její nejhlubší nitro. Péče, které se ženám a dětem dostává před porodem, během porodu, i po něm, hluboce ovlivňuje to, jak ženy vnímají vlastní tělo i schopnosti svých právě narozených dětí.“ Tato slova pronesla americká porodní asistentka a propagátorka přirozených porodů Ina May Gaskin.
Každá žena je jedinečná. Každá rodina je jedinečná. Každý porod je jedinečný. Duly jakožto průvodkyně při porodu toto vědí a respektují. Kombinace znalosti fyziologie porodu a emoční podpory pozitivně ovlivňuje celkový průběh porodu. Přehled 16 studií zkoumajících vliv dul na průběh porodu ukázal, že podpora duly byla spojena se sníženým výskytem císařského řezu a předčasných porodů, nižší kojeneckou úmrtností, sníženým výskytem nízké porodní hmotnosti u dětí a sníženým použití epidurálu. Porody s dulou bývají také kratší a méně často uměle vyvolané.
Přítomnost duly u porodu se spojuje s lepším duševním stavem matky, nižší mírou úzkosti, deprese a poporodní PTSD a vede k větší úspěšnosti kojení.
Jak si vybrat dulu
Porod je jedním z nejsilnějších zážitků v životě ženy. Savčí matky se při porodu potřebují cítit v bezpečí a jedním z důležitých faktorů v tomto ohledu je minimum lidí přítomných v místnosti. Je zásadní, aby lidé, kteří se ženou při porodu budou, byli opravdu těmi, kdo jí pomohou a podpoří a se kterými se cítí bezpečná.
Pocit bezpečí je proto tím nejdůležitějším kritériem při výběru duly. Dula by v ženě měla vzbuzovat důvěru a klid a lidově řečeno by si tyto dvě ženy měly „sednout“.
Dalším důležitým kritériem je odbornost a zkušenost. Duly procházejí výcvikem a je tedy možné ověřit si jejich odborné vzdělání. Některé mají i další zaměření, například aromaterapii, masáže, práci s rebozem (šátkem na podporu břicha), ženskou bylinnou napářku, relaxační techniky, Spinning Babies a mnohé další. Je vhodné ujasnit si předem požadavky na péči.
Jak na to prakticky?
1. Doporučení: Ať už internetová, nebo osobní od přátel či známých, doporučení jsou vždy nejlepším výchozím bodem při hledání duly
2. Pohovor: Při osobním rozhovoru je důležité probrat přání a preference
3. Intuice: Nejdůležitějším aspektem výběru je však to, jak dula působí na těhotnou ženu. Měla by především vzbuzovat pocit bezpečí, naslouchat ženiným přáním a měly by si lidsky rezonovat, samozřejmě toto pravidlo platí i pro partnera a starší sourozence přicházejícího miminka
Duly v průběhu času
Praxe doprovázení žen během porodu má kořeny v mnoha kulturách po celém světě. Tradičně byla tato role zastávaná členkou rodiny anebo přítelkyní, jejíž přítomnost přispěla k lepšímu zvládnutí porodu a k úspěšnému dlouhodobému kojení.
Koncept duly, jak ji známe dnes, se však začal více rozvíjet až v posledních desetiletích. V moderní době termín dula poprvé použila americká antropoložka Dana Raphael v 60. letech. Vědci Marshall Klaus a John Kennell, kteří prováděli klinická hodnocení lékařských výsledků porodů s dulou, posléze přijali tento termín pro označení osoby poskytující podporu u porodu.
V roce 1992 byla v USA založena první organizace, která školila a certifikovala duly. Mezi zakládajícími členy byli Marshall Klaus spolu s manželkou Phyllis a John Kennel. Tito vědci svou záštitou propůjčili organizaci důvěryhodnost a napomohli profesionalizaci povolání duly. Organizace nyní certifikuje duly ve více než padesáti zemích světa.
Nicméně až třicet let od prvního použití a deset let po založení organizace byl termín dula plně uznán a začleněn do slovníků Oxford Dictionary a Merrian Webster Dictionary.
Zdroje info:
https://www.dona.org/what-is-a-doula-2/
https://evidencebasedbirth.com/the-evidence-for-doulas/