Proč je tak důležité si občas promasírovat prsty u nohy, jaká bylinka by měla mít čestné místo ve vaší lékárně a proč chodit každý den na vycházky se psem.
Málo slunečního svitu, krátké dny, kdy se probouzíme do tmy a než uběhne pracovní doba, za tmy se vracíme domů. Jak tohle období přežít ve zdraví? Jak posílit imunitu a nepodlehnout každému viru, který letí kolem a jak přírodní cestou zlepšit náladu? Na to pro What odpovídala fytoterapeutka Irena Gahlerová.
Jak vnímáte zimní čas? Co je dobré teď dělat?
Zima je spojená se zklidněním, uzemněním a rozjímáním. Najednou je ale složitější odolávat různým virózám a prochladnutí. Jíme spíš vydatnější jídla, takže se můžeme cítit celkově těžší a unavenější. Doporučuji si na pár měsíců nasadit vitamíny, nejlépe komplexní multivitaminy, nebo alespoň vitamín C a D. Skvělé je jíst vývary a husté polévky, do kterých je vhodné přidat kurkumu, chilli papričky, zázvor nebo skořice, a ideálně také česnek nebo tymián, což jsou skvělá rostlinná antibiotika a antivirotika. Zkuste posnídat teplou snídani, třeba skotskou klasiku ovesnou kaši s oříšky a sušeným ovocem, nebo naslano jen s oříšky a špetkou soli. Do čaje si namíchejte lípu s řebříčkem, šípkem a květem černého bezu a přidejte trošku kořene lékořice nebo rozmarýnu. Já sama ještě zařazuji lžíci domácího fire cideru a bezinkový elixír z plodů černého bezu, který je velmi silným antioxidantem a má prokázané imunostimulační a imunoprotektivní účinky.
Jak nejraději pracujete s bylinkami?
Nejčastěji ve formě tinktur a se sušenými bylinami. Jednodruhové alkoholové tinktury fungují dle mého nejlépe, dají se namíchat přesně dle potřeb a zacílit tak více symptomů nebo obtíží. Ale ne každému vyhovuje chuť a alkohol může být problém pro děti nebo řidiče. Zároveň v případě kořenů nebo kůry je velmi těžké extrahovat aktivní látky do vody, tedy ve formě čaje, takže v určitých případech jsou kapsle nebo tablety dobrým řešením. Ale všeobecně platí, že čím méně bylinu zpracováváme, tím lépe pro účinné látky, každým zpracováním se část látek zničí. Proto když srovnám proces výroby tinktury, kdy se použije čerstvá nebo sušená bylina a rovnou se naloží do alkoholu pro vylouhování účinných látek, které tam pak zůstávají téměř v neměnné hladině roky, a proces, kdy se sušená bylina pokrájí, nadrtí a je třeba ve formě prášku uložená a až následně zpracovaná do kapslí, je jasné, že tinktura je potentnější. Je dobré si pamatovat, že cokoli sušeného – čaje či koření – užíváme po dobu maximálně roku.
Co doporučujete jako prevenci proti virózám?
Z přírodních antivirotik můžu zmínit echinaceu, nejlépe ji užívat ve formě kapek neboli tinktury, tymián a do prevence zařazuji i adaptogeny, tedy imunostimulanty jako jsou ženšeny, Astragalus membranaceus neboli kozinec blanitý nebo ashwagandhu čili vitánii snodárnou, vitamíny – především velké dávky vitaminu C, klidně formou infuzí. Když už vás viróza přemůže, tak to berte jako zprávu od těla, že potřebuje trochu ubrat. Je opravdu potřeba si to vyležet, pořádně se prospat a odpočinout. Když se budíte kašlem, doporučuju ještě do aromalampy před spaním kápnout směs esenciálních olejů eukalyptu, máty, hřebíčku a jalovce (jde o směs někdy zvanou jako Olbas oil) a v případě rýmy ještě doporučím lehkou masáž prstů na noze a oblasti hned pod nimi, jak na nártu, tak i na plosce nohy, dle reflexologie jsou to oblasti dutin, horních a dolních dýchacích cest.
V zimních dnech bývá také chmurná nálada. Co umí bylinky se splíny na duši?
Je mnoho bylin, které mohou pomoci, za všechny jmenuji heřmánek, meduňku, třezalku a levanduli. Ale já zmíním to nejdůležitější: Nezapomeňte chodit ven! Jeden můj profesor na univerzitě razil heslo, že je důležité každý den chodit na procházku se psem, I když ho nemáte! Něco na tom je. Proto se běžte projít, dojděte pěšky na nákup, vystupte o zastávku dřív a dojděte domů pěšky, ať třeba padají trakaře! Buďte k sobě laskaví a neodbývejte se – dopřejte si masáž, pedikúru, zajděte do sauny, zacvičit si. Cokoliv, co vám dělá dobře a dělejte to pravidelně. A doma si do aromalampy kápněte rozmarýn a levanduli, zapalte si svíčku a odpočívejte u dobré knihy nebo filmu.
Krátké dny a nedostatek slunce má vliv i na naši vitalitu a únavu. Lze to kompenzovat pomocí fototerapie?
Z pohledu herbální medicíny jsou jasnou volbou adaptogeny. Byliny, které stimulují a posilují nervový systém, pomáhají vyrovnat se se stresem, vyrovnávají a stimulují hormonální systém a pomáhají nastolit celkovou rovnováhu v organismu. Jen není dobré je používat dlouhodobě, aby tělo zbytečně nevysilovaly. Jedná se především o ajurvédské nebo čínské byliny jako třeba ashwaganda, Astragalus membranaceus, ženšen pravý nebo sibiřský, nebo třeba Schizandra chinensis neboli klanopraška čínská.
Jak vypadá vaše osobní bylinná KPZ?
Moje kápézetka je opravdu obsáhlá, má pár stálic a zároveň se obměňuje postupně s tím, jak jde život. Ale zmíním pár nejdůležitějších. Používám především jednodruhové tinktury a sušené byliny, které si podle potřeby namíchám do směsí. Teď na podzim nesmí chybět byliny na respirační obtíže – echinacea a baptisia, tymián, meduňka, oman, na čaj pak bez, lípa, heřmánek a lékořice. Dětem ráda dávám domácí bylinné sirupy na kašel (třeba tymián, jitrocel, sléz či lékořici) a mažu jim záda a hrudník bylinnými vazelínami. Do aromalampy při kašli Olbas oil, který pomůže uvolnit dýchací cesty. Občas sáhnu po adaptogenech, ať už pro zlepšení nálady nebo v období, kdy se toho prostě sejde hodně najednou. V těhotenství, při nevolnostech mě zachraňovaly zázvorové sušenky a čerstvý zázvor v čaji. A velmi se mi osvědčil i můj PMS mix, který mi pomáhá od tenze a výbuchů nálad, a oceňuje ho tak i zbytek rodiny.
Kdo je Irena Gahlerová
Vystudovala obor Herbal medicine na Napier univerzitě v Edinburghu. Jde o fytoterapii neboli bylinkářství, ve kterém se využívá léčivé síly bylin, ať už jde o čerstvé, sušené či zpracované v tinkturách, kapslích, olejích či krémech, k léčbě a prevenci. Ve svých znalostech kombinuje nejen fytoterapii a synergii bylin, ale i reflexologii. „Reflexologie je nesmírně účinná stará terapie, která vychází z teze, že celé tělo je zobrazeno na plosce nohy a stimulací jednotlivých bodů je možné podpořit správnou funkci orgánů a orgánových soustav a spustit samoléčicí procesy v organismu. Reflexologie se s bylinami velmi dobře doplňuje a já proto obě terapie ráda kombinuji ve své praxi,“ říká Irena Gahlerová, která působí v liberecké klinice celostní medicíny We Care.