Zažil to asi každý rodič. Dítě musí na vyšetření nebo je hospitalizované a to, co mu nejvíc usnadní překonat strach a nepříjemný zážitek v cizím prostředí, je blízkost rodiče. Ne vždy a všude je však nepřetržitá přítomnost blízké osoby samozřejmost. Iniciativa „Být spolu je normální“ chce situaci zlepšit.
„Projektem reagujeme na stávající problém, kdy stále velká část českých nemocnic porušuje práva dětí tím, že omezuje přítomnost rodičů nebo jiných pečujících osob. Tato praxe je přitom v rozporu s platnou legislativou, Metodickým pokynem Ministerstva zdravotnictví a například Chartou práv hospitalizovaných dětí,“ uvedla na tiskové konferenci při příležitosti představení kampaně v pondělí 19. února vedoucí projektu Ágnes Bučinská Němečková z Českého helsinského výboru. Sama si z dětství nese negativní zkušenost, kdy coby tříletá při hospitalizaci prožila dlouhou separaci od rodičů.
Spoluautorkou iniciativy, nad níž převzala záštitu vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, je spoluzakladatelka Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová, umělecká ředitelka rodinného festivalu Respekt k porodu a matka sedmi dětí.
Iniciativa vychází z myšlenky, že rodiče a zdravotníci jsou rovnocennými partnery v procesu uzdravování dítěte. Opírá se o platnou legislativu a odbornost, vychází z principů Family-centred care a Charty práv hospitalizovaných dětí. Ať už jde o krevní odběry nebo o dlouhý pobyt v nemocnici, dítě má nárok na to, aby s ním mohl neustále být jeho rodič, pěstoun či jiná blízká osoba, které důvěřuje a jejíž přítomnost má dle výzkumů pozitivní vliv na jeho psychiku.
Do kampaně „Být spolu je normální“ se zapojily známé osobnosti, kterým není lhostejné, jak se budou děti v nemocnicích cítit.
„Každý rodič by měl vědět, že je jeho přítomnost u dítěte v nemocnici a při vyšetřeních naprosto legální a že dítě i rodič na to má ze zákona právo!“ upozorňuje Kristýna Leichtová. „Jsem pevně přesvědčena, že absolutní většina rodičů nebo těch, kdo o děti pečují, může fungovat jako podpora a partner nejen pro dítě, ale i pro zdravotníky a může zdravotníkům ulehčovat jejich náročnou práci,“ připojuje svůj názor další z ambasadorek projektu Lilia Khousnoutdinova.
„Díky přítomnosti blízké osoby se děti mohou i v případě nepříjemných či bolestivých zákroků cítit v bezpečí. Víme, že přítomnost blízké osoby působí pozitivně na psychický, ale i fyzický stav dítěte. Rychleji se uzdravuje a je mnohem méně pravděpodobné, že si z nemocnice odnese trauma. Dítě a rodič prostě patří k sobě, i v nemocnici,“ vysvětluje své důvody, proč projekt podpořila, Zdeňka Šíp Staňková, která stojí za úspěšným blogem Děti jsou taky lidi.
Vizuály ke kampani nafotili také kouč Matěj Richter, zpěvačka Olga Lounová a David a Michal Vaníčkovi alias Dva tátové, kteří vychovávají dvě dcery.
„Je vlastně zarážející, že v tak vyspělé kultuře, v jaké jako Evropané žijeme, musí někdo někde ještě přesvědčovat lékaře nebo sestry, aby mohl naplnit to, proč se kdy stal rodičem: starat se a dát pocit bezpečí svým dětem. Je skandální, že ještě dnes existuje personál nemocnice, který považuje osoby tak moc blízké – jako jsou tátové a mámy – za obtíž. Děti mají právo na bezpečí a blízkost svých rodičů. Jako laici a milující rodiče jsme přesvědčeni o tom, že psychická podpora je pro léčbu jakékoliv nemoci nebo zranění jen přínosná,“ říká David Vaníček.
Součástí projektu je Memorandum určené nemocnicím, které chtějí veřejně deklarovat svůj závazek k dodržování práv hospitalizovaných dětí a k vnímání rodičů jako rovnocenných partnerů v procesu uzdravování dětí. Jeho znění a víc informací najdete na stránkách Bytspolujenormalni.cz.