Udržitelná móda. Přesně takový dress code byl předepsaný pro smetánku, která dorazila na předávání Cen britské filmové a televizní akademie BAFTA. Přesto, že slova jako udržitelnost a ekologie poslední dobou zaznívají z úst každé druhé celebrity, lze vůbec docílit toho, aby byl „červený koberec“ šetrný k přírodě? A co se děje s noblesními róbami, když světla zhasnou?
V londýnské Royal Albert Hall se konal 73. ročník předávání cen britské filmové a televizní akademie BAFTA. Večer, jenž je společně se Zlatými glóby většinou také předzvěstí toho, jak dopadnou prestižní Oscaři, měl ale letos na pozvané hvězdy jednu vcelku netradiční prosbu. Netradiční tedy alespoň v prostředí, v němž je dvakrát nošené oblečení společensky nepřijatelné. Přítomní se totiž měli obléknout udržitelně, tedy přinejmenším ze skříně vytáhnout nějaké ze straších šatů.
Budoucnost je v udržitelnosti
Udržitelnost je totiž prý pro BAFTU velmi důležitá a jejich cílem je například, aby ceny byly dlouhodobě uhlíkově neutrální a měly pozitivní dopad na životní prostředí. Od cestování a jídla až po dárky, které byly letos nahrazeny těmi z recyklovaného plastu či poukázkou na udržitelné cestovní se společností Groundtruth. Hosté také dostali průvodce po udržitelné módě, který nabízí možnosti, jak celebrity mohou pomoci chránit životní prostředí tím, že si oblečení mohou jen zapůjčit, nebo koupit nějaké vintage kousky. Samozřejmě v něm byla i jména návrhářů, kteří šijí udržitelně, jako například Stella McCartney, Phoebe English, Reformation a Rejina Pyo. Nejjednodušší variantou je pak pro herce samozřejmě obléknout něco, co už v minulosti nosili.
Hvězda televizních obrazovek Laura Whitmore se například svěřila, že si udržitelné oblečení zapůjčila a je šťastná, že po ní ještě udělá radost někomu jinému. Starý model od Alexandera McQueena ze své skříně vytáhla třeba i Kate Middleton a myšlenka nadchla také Joaquina Phoenixe, který mimochodem před pár dny vedl v centru Londýna protest proti zabíjení zvířat a vyzýval svět k přechodu k veganství.
Otázkou je, zda i přestože osobnosti, jakými jsou například Cate Blanchett a Kirsten Dunst, jež se podobným pravidlem řídí vcelku často, obléknou na podobné večery starší šaty, budou se podobným pravidlem řídit i na menších akcích.
Kde končí použité šaty?
Magazín Grazia se později začal zajímat například i o tom, co se děje s luxusními šaty po slavnostním večeru. Modely prý po promenádě na červeném koberci často hvězdy vrátí zpět návrhářům a jen zřídka celebrity dostanou šaty darem, jelikož si je návrháři chtějí uchovat ve svých archivech, jako si například nechal Calvin Klein nádherné růžové šaty Saoirse Ronano z předloňských Oscarů. V současnosti je prý ve výstavbě také muzeum, které podobné šaty z významných událostí začnou sbírat.
Další variantou je, že skončí v obchodě v LA Decades. „Dostáváme spoustu oblečení od celebrit, ale mnoho z nich se prodává anonymně,” řekl majitel Cameron Silver magazínu Grazia. No, a když šaty nejsou dostatečně “slavné” na to, aby byly uchovány v muzeu a jejich sběratelská hodnota pro fanoušky není dostatečně vysoká, aby byly prodávány, vrací se zpět agentuře, od které byly zapůjčeny.