Příběh malé Victorky, která po útoku otce skončila v bezvědomí a nese si trvalé následky, má pokračování. Miliony, které dárci během kratičké chvíle poslali na její léčbu, pomáhají i dalším dětem. Solidarita, díky níž se v minulém měsíci podařilo vybrat ve sbírce pro Victorku více peněz, než je na transplantaci kmenových buněk potřeba, se tak ve svém důsledku násobí.
Před rokem se v životě Lucie odehrál ten nejhorší den. Zjistila, že její partner napadl jejich miminko tak, že si těžké následky ponese do konce života. On si teď trest odpykává ve vězení, ony v každodenním životě. „Řekl, všechno je v pořádku, spinká. Já mu věřila a šla jsem psát s druhou dcerou úkoly. Za chvíli mě chůvičkou přivolal strašný nářek. Když jsem přišla do pokoje, malá byla v bezvědomí. Myslela jsem si, že se jí něco jen zdálo. Protočila oči nahoru. Vyndala jsem ji z postýlky a kontrolovala, jestli dýchá. Volala jsem na starší dceru, ať přinese telefon, zavolala jsem záchranku, malá byla bezvládná,“ líčila nejděsivější okamžik svého života v podcastu influencerek Agáty Hanychové a Ornelly Koktové maminka Victorky Lucie Dvořáková.
Po opakovaných napadeních otcem a silných třesech má Victorka ochrnutou levou polovinu těla, těžké poškození mozku a zraku a trpí nekontrolovatelnými epileptickými záchvaty. Na platformě Znesnáze proběhla sbírka , která přinesla mámě naději, že bude moct dcerce pomoct. Díky štědrým dárcům bude možné uhradit pro Victorku léčbu ve specializovaném centru Arcada, které má skvělé výsledky u pacientů s poškozením mozku. Peněz však přišlo mnohem více.
Maminka Lucie byla z výsledku sbírky naprosto v šoku. Dodalo jí to sílu a otevřelo možnosti léčby, kterou chtěla zahájit co nejdřív. Zimní období ale znamenalo komplikace. „Jelikož je teď delší dobu Victorka nemocná a epileptické záchvaty dokáže spustit jakékoliv narušeni imunitního systému, i ,hloupá‘ rýma, bude prvním cílem uzdravení. Když je nemocná, nemůžeme samozřejmě nic. Ani cvičit nebo se jakkoliv pokoušet Victorku posouvat dál,“ vzkázala do Znesnáze bezprostředně po ukončení sbírky.
S pracovníky dárcovské platformy je nadále v úzkém kontaktu i proto, že se společně rozhodli přebývající peníze ze sbírky rozdělit na pomoc dalším potřebným dětem.

Obrovská štědrost lidí zachrání mnohem více dětí
Finance pomohly například zpět do školy nemocnému Danielovi. Milanovi, který kvůli obrně nevidí a nemluví, zase k úpravě potřebného auta. Kus cesty ujdou i s Tomáškem, který potřebuje operaci, nebo malé Sašence, ale i Vaškovi, jehož čeká léčba kmenovými buňkami. Tady je příběh zajímavý i tím, že se maminky Vašíka a Victorky v létě potkaly v nemocnici a vzájemně se podporovaly. Více než 400 tisíc korun ze sbírky pro Victorku mohlo díky štědrosti dárců odejít i na pomoc Adélce po těžkém úrazu hlavy nebo Maxíkovi, jemuž selhalo dýchání.
Podobná praxe není podle tiskové mluvčí Znesnáze Simony Rajdl Patelisové ojedinělá. K rozdělení peněz při překročení cílové částky sbírky dochází častěji, vždy však za přísných podmínek. Jednou z nich je dodržení účelu sbírky, v tomto případě pomoc nemocným dětem. Roli může hrát také přání obdarovaného. Jako příklad je možné uvést sbírku na léčbu Romana Čelikovského, který se bohužel lékařského zákroku nedožil. Ještě před smrtí se rozhodl rozdělit peníze ze sbírky nemocným dětem. Znesnáze tak založila fond Romana Čelikovského, ze kterého průběžně přispívá do jejich sbírek.

Vždy hrají důležitou roli dlouhodobý kontakt a ověřování účelu sbírek, stejně jako transparentnost směrem k dárcům. „Příjemci darů skrze Znesnáze jsou povinni doložit využití darů ze sbírky. Ve smlouvě mají danou lhůtu, kterou je individuálně možno řešit. Znesnáze má přímo pracovnici, která doložení využití darů přezkoumá, a pokud jí něco není jasné, žádá vysvětlení. Zpravidla potřebuje vidět faktury, potvrzení, účtenky a podobně. V rámci interního týmu jsou jí také k dispozici naše sociální pracovnice,“ říká Simona Patelisová.
„Je nutné zde zdůraznit, aby se lidé vyvarovali transparentních účtů fyzických osob. I když se jedná o ,transparentní‘ účet, dárci nemohou transparentně sledovat využití prostředků, byť je to tak někdy mylně ve společnosti interpretováno. Pokud například příjemce daru vybere částku v hotovosti, již se nikdo nedozví, jak bylo s dary naloženo. Oproti tomu u Znesnáze mohou dárci sledovat aktualizace ve sbírce a ověřit si, jak byla pomoc využita. Případně se mohou s dotazy obrátit na nás. Následně každý rok zveřejňujeme na našem webu výroční zprávu, jejíž součástí je i zpráva auditora. Jsme držiteli Značky spolehlivosti udělované Asociací veřejně prospěšných organizací, kterou musíme vždy znovu obhájit,” vystvětluje mluvčí platformy.
Léčba se blíží
Termín odjezdu malé Victorky do ostravského neurorehabilitačního centra Arcada byl stanoven na 24. dubna. Všechno záleží na jejím zdravotním stavu, které je kvůli okolnostem náchylné na každou virózu. V Arcadě by měla podstupovat další terapie, ale také by si už měla maminka s lékaři domlouvat podrobnosti týkající se očekávané transplantace kmenových buněk. Více informací o Victorčině příběhu si můžete poslechnout v podcastu Agáta a Ornella z tohoto týdne, kde byly maminka Victorky a Simona Rajdl Patelisová ze Znesnáze opět hosty.
„Bez vás bych to nikdy nezvládla! Chci vám každému opravdu ze srdce poděkovat za pomoc při záchraně mojí malé holčičky. Pomohli jste mi dodržet můj slib, ze pro ni převrátím vesmír. Děkuju. Nikdy vám to nezapomenu!“ Vzkazuje všem, kteří do sbírky přispěli, vděčná máma.