Možná se Ježíšek netrefil do vkusu nebo přinesl dárky, kterým mají uvolnit místo už nepotřebné kousky. Oblečení, knihy, hračky, mobily, ale ani krabice nemusejí končit v kontejneru. Jak se jich zbavit zodpovědně a s dobrým pocitem, že ještě někde najdou uplatnění?
Mobilní telefony
Našli jste pod stromečkem nový model telefonu? Ten vysloužilý nepatří do běžného odpadu. Teď s ním stačí zajít do knihovny. Do soutěže Odlož mobil v knihovně, která běží od začátku prosince do 1. dubna 2024, se ve spolupráci s neziskovou organizací Asekol zapojily knihovny ve Středočeském, Jihočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Za každý telefon, který do zúčastněných knihoven odnesete, přispěje nezisková společnost Remobil desetikorunou na aktivity Jedličkova ústavu a škol. Mobily čeká odborné rozebrání na náhradní díly nebo recyklace, včetně likvidace osobních dat. Kromě dobrého pocitu ze zodpovědného vytřídění elektroodpadu pro vás může být motivací i šance na výhru poukázky na nákup knih nebo volných vstupenek do galerií či muzeí ve vašem kraji. Můžete tím pomoct také knihovně – ta, která vysbírá nejvíc mobilů, se může těšit na finanční příspěvek.
Knihy
Jestli máte doma kousky, které je vám líto věnovat do knihobudky, můžete je zkusit prodat. Na historické tituly jsou tu antikvariáty, na ty novější se zaměřují knižní secondhandy jako třeba Knihobot. Máte šanci tu zhodnotit knihy, které vyšly v posledních třiceti letech a nemají žádné výrazné vady. Ani je nemusíte balit a můžete je odnést rovnou na pobočku Knihobotu nebo do jedné z 56 prodejen Levných knih po celé republice. Jestli nechcete chodit zbytečně, pošlete předem hromadnou fotku hřbetů knih a do 24 hodin se dozvíte, jestli to má smysl. Jakmile se vaše knihy prodají, náleží vám 60 % z prodejní ceny, mínus 29 Kč. Donedávna fungoval prodej knih pouze online, před Vánocemi ovšem otevřel Knihobot v místě své pobočky v pražských Holešovicích kamenné knihkupectví s vybranými zhruba 2500 tituly.
Beletrii, dětské knihy, ale i učebnice z posledních cca 20 let v bezchybném stavu můžete prodat třeba taky přes reKnihy. I tady by knihy měly napřed projít schválením, abyste si ověřili, že jsou prodejné. Když si je někdo koupí, dostanete z prodejní ceny 50 % mínus 12 Kč. Knihy můžete odnést na pražskou pobočku nebo na partnerská místa v Praze, Brně, Olomouci, Zlíně a Českých Budějovicích. Hodit se může i svoz, který po Praze funguje zdarma. Je také možné využít zaslání přes Zásilkovnu zdarma.
Hračky
Děti rostou, nacházejí si jiné zájmy, ale hračky doma zůstávají. Pokud je nadšeně nedědí kamarádi nebo rodinní příslušníci, může se vám hodit tip, jak hračky poslat dál, aby mohly někoho těšit i nadále. Projekt reHračky je shromažďuje a nabízí dalším dětem za symbolickou cenu nebo zcela zdarma. Stavebnice, hry, plyšáky v dobrém stavu i dětské knihy nebo oblečení můžete poslat zdarma přes Zásilkovnu. Stačí jen na krabici o maximálních rozměrech 40 × 50 × 60 cm napsat „reHračky“ a nahlásit kód 91708906.
Panenky
Před časem vzbudil na sociálních sítích vlnu zájmu projekt Evy Hubové Zachráněnky. Původně řešila, jak dopřát dceři hezké hračky, aniž by tím zatěžovala planetu nakupováním nových. Proto se před pár měsíci rozhodla začít renovovat panenky. Napřed začala dávat dohromady staré panenky z půdy a upravovala sběratelské kousky, bylo jí ale líto i těch méně hodnotných panenek, které však mohou mít po „luxusním wellness“ zásahu pro děti nevyčíslitelnou cenu. Rozbité a nekompletní panenky s pomocí dalších maminek opravuje, a to včetně celkové výměny vlásků a šití oblečení. Z bárbín a dalších „modelek“, které by jinak skončily v kontejneru, vytváří nové, originální krásky. Zabalí je do znovupoužitelných krabic a nabízí na webu, kde si je může koupit ten, kdo ocení ruční práci, záleží mu na minimalizaci odpadu a chce podpořit maminky, jež se na projektu podílejí.
Oblečení
Pokud se nechcete trápit s prodejem věcí nebo nemáte vděčné odběratele v okruhu rodiny a známých, existuje řada možností, kam hezké kousky ze svého šatníku a botníku darovat. Nejen oděvy a módní doplňky a šperky, ale třeba i sportovní potřeby, hračky, dekorace, knížky nebo elektroniku přijímá nezisková organizace Sue Ryder, která je následně prodává ve svých osmi obchodech po Praze. Výtěžek z prodeje organizaci umožňuje poskytovat pomoc seniorům.
V Ostravě má základnu prospěšný secondhand Moment, který veškerými financemi získanými z prodeje darovaného oblečení, šperků, bytového textilu nebo třeba galanterijního zboží pomáhá šesti neziskovkám. Z celé republiky můžete posílat čisté a pěkné kousky prostřednictvím Zásilkovny zdarma nebo je odneste do některého z nadačních secondhandů. Na výběr máte z šesti ostravských a tří pražských. Ten poslední se otevřel na začátku prosince v obchodním centru Westfield Chodov.
Když svoje poklady ponesete do některého z obchodů osobně, samozřejmě riskujete, že neodejdete s prázdnou. Pokud jste ochotni takové riziko podstoupit nebo vás přímo láká vyměnit svoje nechtěné dary za něco, co zas nepotřebují druzí, je ideální volbou SWAP. Jestli se u vás v okolí žádný nekoná, uspořádejte si vlastní. Období po Vánocích s příchodem nového roku, které je plné předsevzetí doprovázených čistkami v šatníku, je pro to ideální. Ve dnech 26. a 27. ledna zrovna jeden velký pod názvem HYB4 SWAP & HADRY organizují zkušené „swaperky“ ze Swap Prague. V Kampusu Hybernská se budou dva dny vyměňovat nevhodné dary a také konat workshopy a diskuze na udržitelná témata. Jak už na takových akcích platí, noste pouze věci v super stavu a tentokrát maximálně dvacet kusů.
Potřeby do domácnosti
Jak oblečení a obuv, tak třeba hračky, deky, příbory, nádobí nebo i nábytek je ve 22 městech možné darovat do obchodů, které provozuje humanitární a rozvojová organizace Adra. Než se tam ovšem vypravíte s něčím objemnějším, raději se předem domluvte. Věci najdou uplatnění ve 12 sociálních šatnících pro lidi v tíživé životní situaci nebo se prodají v celkem 37 dobročinných obchůdcích. Adra prodejem pomáhá finacovat dobrovolnické aktivity v oblasti pomoci seniorům, dětem či dlouhodobě nemocným.
Krabice
Ano, i obalový materiál, ve kterém vám kurýr přivezl vánoční dárky, může ještě zažít nějaké dobrodružství. Kartonové krabice nebo polystyrenovou výplň rády využijí obchody zapojené do neziskového projektu Kam s ním? Stejnojmenná aplikace vám mimo to přehledně poradí, kam s problematickým odpadem, jako jsou třeba vysloužilé elektrospotřebiče a baterie. V mapě mezi 110 tisíci odběrnými místy najdete například sběrné dvory, re-use centra či charity.