Přeskládat skříně, vytřídit nepotřebné věci a zbavit se zbytečností chce hodně času a sil. Důvodů, proč to udělat, je dost – ušetříte místo, čas i peníze, budete mít doma čisto a příjemně… Ovšem důvodů, proč se tomu vyhnout, je ještě víc. Pomůžeme vám je překonat.
Kdo z vás už si zkoušel vyklidit a uspořádat domácnost podle fenoménu KonMari? Metoda
systematického úklidu domácnosti, kterou vyvinula japonská propagátorka minimalistického stylu života Marie Kondo, v podstatě nabádá, že si máte doma nechat jen to, co vám dělá radost. Osobně jsem s tímto nekompromisním principem měla problém. Neřeší totiž, jak smysluplně využít to, co vyhazujeme. A taky se mi zdá, že jde proti šetrnosti. Mám vyhodit něco, co budu (možná) někdy ještě potřebovat? Přece to nebudu kupovat znovu! A pak jsem narazila na manuál Jak vytřídit domácnost a žít chytře od zakladatelek neziskové organizace Swap Prague Lucie Poubové a Kristýny Holubové, jenž by mohl sednout nám všem, kteří máme vyvinutější gen spořivosti než smysl pro minimalismus.
Lucie s Kristýnou už osm let pořádají swapy, workshopy či přednášky, které vedou k větší soběstačnosti a udržitelnosti. Z metody KonMari si vybraly to, co jim přišlo důležité (systém, pozornost a úctu k věcem), přidaly vlastní zkušenosti a vytvořily návod, který se zabývá i tím, co je „před“ a „po“ třídění domova. Tedy jak předejít hromadění nadbytku (to je velké téma, ke kterému se vrátíme někdy příště) a kam pak s tím, co doma překáží. Snahu o úklid vám ovšem může hatit řada zádrhelů a překážek. S Lucií a Kristýnou se pokusíme je zbořit.
Nemám motivaci
„Ve fázi příprav je dobré si vizualizovat, jak by to mělo vypadat a co chcete, aby vám to přineslo. Napište si to nebo nakreslete a dejte třeba na ledničku. Pomůže vám to, protože vidíte konec,“ radí Lucie a přidává vlastní zkušenost: „Na mě funguje, že tím ušetřím čas. Nehrabu pak ve skříni a neřeším, že nemám co na sebe, nebo že nemůžu najít žádnou
potravinovou krabičku. Pořád mám pocit, že žádné krabičky nemám, tak si kupuju další, ale když si je vytřídím, zjistím, že jich mám mraky.“ A Kristýna dodává: „Někdo se díky tomu naučí lépe nakupovat a tím ušetří peníze, na někoho funguje, že mu to ušetří prostor, a na někoho zase to, že pak bude mít lepší styl a bude vypadat lépe, když si vytřídí šatník.“
Nemám náladu
Naplánujte si den D. Ale klidně ho můžete změnit. Někdy se vám prostě nechce uklízet ani zbavovat se oblíbených věcí. Když to nejde, nechte to plavat a zkuste to jindy. „Nemám vypozorované, čím to je, možná to souvisí s fázemi Měsíce nebo Slunce,“ směje se Kristýna. „Na první třídění bych volila dobu, kdy je vám příjemněji. Někdy máte pocit velkého nedostatku, ale druhý den zase máte pocit hojnosti, tak to je ten dobrý moment.“
To přece nezvládnu všechno najednou!
Nemusíte. Jenom třídění oblečení může zabrat celý den. Možná budete vyčerpaní už u druhé police první skříně. „Je dobré na sebe netlačit a nechtít všechno hned. Kdybyste se dostali do fáze, že jste na sebe naštvaní, protože něco nedokážete dát pryč, pak už se k tomu nikdy
nevrátíte,“ myslí si Lucie a pokračuje: „Když máte tři velké skříně a řeknete si, že chcete minimalizovat šatník a mít jen třicet kusů, je to moc velké sousto. Jděte na to postupně. Když se učíte jezdit na lyžích, taky hned nejdete na černou.“ A nezapomínejte se chválit, i když vytřídíte jen pár kousků. To vám dodá chuť jít dál.
Nemůžu se přinutit začít
Vezměte si pomocníka, kamarádku nebo někoho z rodiny, kdo vás podpoří a neuteče od hromady oblečení. „První třídění bylo nejhorší,“ vzpomíná Kristýna. Mně fakt pomohlo, že u toho Lucka byla se mnou. Teď vím, že už takové velké sousto zvládnu i sama.“ Existují taky profesionální „třídiči“, kteří poradí i pomůžou na místě. Třeba Jana Böhmová, která spolupracovala na uvedeném manuálu a vydala taky e-book Jak začít s debordelizací – 6 prvních kroků k pořádku. Nebo Michaela Mrázková, autorka blogu Víceradosti.cz a konzultantka, která postupuje podle metody KonMari obohacené o vlastní pohled.
Chci začít, ale další lidi z domácnosti nejsou na stejné vlně
„Doporučujeme třídit, když nikdo není doma. A začínat svými věcmi, ne věcmi ostatních členů, protože tím jim zasahujete do jejich zóny,“ říká Lucie. Pak by mohlo stačit jít dobrým příkladem, ostatní se postupně přidají. „Je to lepší, než když jim říkáte: ,Podívej, máš nesmyslně moc kabelek, kupuj už jenom ty kvalitní!‘ Někdo schválně udělá opak,“ myslí si Kristýna. „Proto taky nechceme, aby vyznění našich aktivit bylo: ,Takhle to dělejte.‘ Ale spíš: ,Takhle to děláme my a myslíme si, že je to dobře. Pokud si to taky myslíte, pojďte do toho s námi.‘“
To si nechám, do toho zhubnu
„Čím déle doma některé věci máte, nebavíme se o vintage, tím víc ztrácí na hodnotě,“ upozorňuje Lucie. „Nebo vyjdou z módy. Budete pak čekat deset let, než se ten trend zase vrátí?“ ptá se Kristýna. „Když budete mít ve skříni složený vlněný svetr a nebudete ho nosit,
prožerou vám ho moli. Čím rychleji ty věci dáte z bytu pryč, tím dřív je někdo může nosit. Zvyšujete jejich využitelnost,“ říká Lucie.
Tohle bylo drahé, přece to nedám na swap
Samozřejmě nemusíte všechno dávat na swap nebo charitu. Prodej ale nemusí vyjít tak hladce a výhodně, jak si plánujete. „Když věci zkusíte prodat, poznáte, jak je to těžké a kolik na tom spálíte energie a času. Základem je mít spočítané, kolik stojí váš čas. Pak možná zjistíte, že se vám spíš vyplatí vzít kabelku na swap, třeba si tam něco najdete a ještě
budete v plusu,“ říká Kristýna.
Tohle byl dárek, to nemůžu vyhodit
Marie Kondo radí, že předměty spojené se vzpomínkami si máte nechat až na konec. Během třídění jiných částí domácnosti si proces zbavování se věcí natrénujete, a pak už to půjde snáz. A když to nepůjde a budete si chtít všechny ty kamínky a obrázky nechat, tak si je nechte. „Já jsem třeba teď už schopná vyhodit všechno, ale dostala jsem se až do extrému,“ svěřila se Lucie. „Když jsem šla podle KonMari, vyházela jsem skoro všechny fotky, a teď mi chybí. Každý si v tom musí najít balanc, extrém nikdy není fajn.“
Kam s tím, co už nechci?
→ Odnést na swap (jen hezké, funkční věci) – třeba právě tento víkend 4. až 5. února, kdy se koná akce nazvaná SWAP intense očista ve Vzletu v pražských Vršovicích. Můžete tam vyměnit nevhodné vánoční dárky, oblečení, knihy, bižuterii, drobnosti do domácnosti nebo třeba pokojové rostliny.
→ Darovat (rodině, přátelům, na dobročinné sbírky, do re-use center, textilních kontejnerů…)
→ Prodat (přes sociální sítě, on-line tržiště, lokální trhy a second handy)
→ Upcyklovat (přetvořit v něco jiného, staré oblečení využít jako hadříky na úklid)
→ Recyklovat (plast, sklo, papíry, elektro atd. vytřídit do příslušných kontejnerů)
→ Vyhodit do komunálního odpadu (to, co už se opravdu nedá využít jinak)
Celý manuál je zdarma ke stažení na swapprague.cz