Je nutné v klimakteriu užívat hormony? Co dělat, aby nás neděsilo nabírání váhy? A kdy přijde přechod, pokud bereme hormonální antikoncepci? Na otázky, které trápí řadu žen, nám odpovídala gynekoložka Veronika Klát Lattová.
Ačkoli stále panuje zmatek v odborných termínech, jejich vysvětlení je prosté. Pojmem menopauza se označuje poslední menstruace v životě ženy. Slovo klimakterium, neboli přechod pak zahrnuje celé období předcházející menopauze i po ní. Tuto životní změnu si spojujeme především s návaly horka. Na blížící se menopauzu nás mohou upozornit ale i další příznaky. „Patří k nim psychické potíže, jako jsou změny nálad, nespavost, úzkosti, deprese. Z těch fyzických si ženy všimnou změn na kůži a sliznicích, dochází postupně ke ztrátě elasticity kůže a ženy mohou pociťovat zvýšenou suchost sliznic. Po ukončení menstruace dochází k rychlému poklesu kostní hmoty, což může vést k řídnutí kostí,“ vysvětluje olomoucká gynekoložka Veronika Klát Lattová.
Průměrný věk, kdy u žen nastane menopauza, je v naší republice je 52 let. „Tomuto momentu předchází různě dlouho trvající časový úsek, který se projevuje nejčastěji změnou menstruačního krvácení. Tato fáze předchází menopauzu cca o čtyři až šest let a říká se jí perimenopauza,“ uvádí lékařka. Období postmenopauzy začíná, když od poslední menstruace uplyne rok.
Kvůli potížím s menopauzou vyhledá gynekologa třetina žen
Ženy by měly chodit na pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa, a to alespoň jednou ročně, a tak mohou s lékařem konzultovat změny, které na svém těle i na psychice pozorují. „Jestliže pocítí akutní klimakterický syndrom (návaly horka, pocení, nespavost), měly by vyhledat svého ženského lékaře a poradit se s ním o nasazení vhodné terapie,“ říká Veronika Klát Lattová a pokračuje: „Gynekologa v souvislosti s menopauzou a následnou léčbu potřebuje asi 30 procent žen. Ostatní ženy mají příznaky také, ale nejsou pro ně tak obtěžující, aby vyhledaly pomoc lékaře. Žádné obecné pravidlo, které by nám říkalo, jak u nás bude menopauza probíhat, není. Věk, kdy nastává menopauza, se v některých případech dá odhadnout podle věku, kdy nastala menopauza u vaší maminky, ale neplatí to absolutně.“
Normální věkové rozmezí, kdy nastává menopauza, je mezi 45 a 55 lety a během historie se dle slov gynekoložky nemění: „Toto rozmezí platí po celé dvacáté století a zdá se, že se nezměnilo od dob starověku. Co se změnilo, je péče o ženy v této životní fázi.“
Hormonální léčba není vždy nutná
Mnohé ženy nejspíš zajímá, zda je při nejpříjemných projevech a silných návalech nutné užívat hormonální léčbu. „Nasazení hormonální terapie v době menopauzy záleží na konkrétních potížích ženy. Obecně se dá říci, že jen velmi malé procento žen nyní hormony užívá. Důležitá informace pro ženy, které mají velké potíže, je, že hormonální terapie jim pomůže a je bezpečná při dodržení pravidel správné preskripce.“
Dobrou zprávou každopádně je, že část žen žádné potíže nepociťuje a většině žen postačí volně dostupné bylinné přípravky, které jim toto období usnadní. „Tyto bylinné výtažky, fytoestrogeny, mají podobnou strukturu jako hormon estrogen a mohou mít tedy podobné účinky jako hormonální terapie. Pokud ženě nasazujeme hormonální terapii, může užívat i doplňky stravy, obzvláště vhodné jsou ty obsahující vápník a vitamin D,“ doplňuje gynekoložka.
Nedostatek vitaminu D způsobuje nižší absorpci vápníku, což pak může vést k řídnutí kostí. Mimo ně je vhodné užívat dostatek vlákniny, probiotika a antioxidanty. „Příznaky menopauzy by mohly pozitivně ovlivňovat výtažky např. z ploštičníku hroznatého, ženšenu a červeného jetele,“ uvádí lékařka.
Komplexní přípravek pro zvládnutí klimakteria
Vyzkoušet můžete například přípravek značky We Care, která se zaměřuje na komplexní doplňky stravy z kvalitních surovin, jejichž účinky se vzájemně podporují. Obsahuje vápník a hořčík ve vysoce vstřebatelné formě a také extrakty ze zmíněného ploštičníku hroznatého, červeného jetele nebo drmku obecného. Tyto byliny jsou známy schopností ovlivňovat hormonální rovnováhu u žen. Proto se často využívají k podpoře hormonálních změn spojených s menstruačním cyklem a menopauzou. Červený jetel je známý pro svůj obsah fytoestrogenů, tedy látek strukturně podobných ženskému hormonu estrogenu. Fytoestrogeny mohou působit na estrogenní receptory v těle a pomáhají tak zmírnit nežádoucí příznaky klimakteria. Ploštičník hroznatý přispívá také k normální činnosti lymfatického systému a normálnímu stavu kostí a kloubů. Další důležitou složkou je drmek obecný, který přináší úlevu od nepříjemných projevů menopauzy a také přispívá ke zlepšení menstruačního komfortu. Doplněk stravy dále obsahuje například i třezalku tečkovanou, která příznivě ovlivňuje duševní zdraví a emoční rovnováhu, podporuje zdravý spánek a přispívá i k normálnímu fungování trávení i činnosti jater. Pupalka dvouletá pak udržuje normální činnost kardiovaskulárního systému a hladinu cholesterolu v krvi a podporuje přirozenou obranyschopnost.
About your MENOPAUSE kombinuje nejúčinnější přírodní ingredience pro zmírnění nepříjemných projevů přechodu. Kromě toho, že reguluje hormonální aktivitu, příznivě působí na duševní zdraví a přispívá k normálnímu stavu pokožky, navíc nezpůsobuje váhový přírůstek. Právě přibírání váhy a výrazné proměny postavy jsou pro řadu žen velkým strašákem.
Pohyb a změna stravy
„Během klimakteria dochází k poklesu ženských hormonů a s tím souvisí zpomalení metabolismu,“ vysvětluje Veronika Klát Lattová. „Shazovat nabraná kila je opravdu těžší. Měly bychom proto upravit jídelníček, snížit množství sacharidů, jíst dostatek bílkovin a potravin obsahujících vápník, ryby, zeleninu. Měly bychom omezit konzumaci alkoholu a nekouřit. Myslím, že všichni tyto základní pravidla teoreticky známe, horší je najít v sobě vůli a odhodlání se jimi řídit. Důležité je najít rovnováhu, nezakázat si vše, ale zároveň si neříct – nejde to, na mně už nezáleží atd. Nesmíme se prostě přestat snažit udržet fyzickou a psychickou pohodu!“
Dobrou přípravou na zvládnutí klimakteria je zařazení pohybu do své denní rutiny. Nemusí jít o žádné extrémní cvičení, stačí delší procházky. Chůze patří k nejzdravějším druhům pohybu. Zásadní je pravidelnost. „Důležitá je rovnováha a zdravý rozum, takže jezte zdravě a hýbejte se. Ve chvíli, kdy začnou příznaky menopauzy, zkuste bylinné přípravky. Pokud se budete trápit a potíže neustoupí, běžte se poradit ke gynekologovi,“ radí lékařka.
Zbystřit bychom měly, jestliže se začneme cítit nepříjemně již dříve, než obvykle menopauza nastává. „Pokud máte příznaky podobné menopauze kolem 40 let, měla byste vyhledat gynekologa, může se jednat o předčasné selhání vaječníků,“ upozorňuje odbornice. Naopak není zvláštní, když mine 48. rok a menopauza stále nepřichází. „Jestliže pravidelně menstruujete i po padesátce, máte pravděpodobně dobrou zásobu vajíček a vaše menopauza přijde později. Stále však platí nutnost pravidelných kontrol u gynekologa.“
Hormonální antikoncepce zastírá průběh přechodu
U žen, které užívají hormonální antikoncepci, je situace jiná. „Příznaky menopauzy nebudete vnímat, hormonální antikoncepce její průběh zastírá. Pokud žena vysadí antikoncepci ve vyšším věku, část žen žádné potíže nemá a u některých se příznaky menopauzy objeví,“ říká gynekoložka. „Když žena antikoncepci vysadit nechce, tak nepozná, zda je v přechodu. Může si nechat odebrat krev na hormon AMH, a pokud chce pokračovat v užívání hormonů, pak je možné přejít na hormonální terapii určenou k léčbě menopauzálních příznaků, která obsahuje menší dávky hormonů než antikoncepce,“ doplňuje.