Svojí týdenní akcí První udržitelný obchoďák, která začíná 18. října, chtějí ukázat, jak se dá ušetřit peněženka i planeta. Kromě „největšího swapu na světě“ jsou na programu přednášky nebo workshopy, které nás mohou vést k větší soběstačnosti a udržitelnosti.
Od roku 2016, kdy daly Lucie Poubová a Kristýna Holubová dohromady první swap pro veřejnost (tedy akci, na níž se bezplatně vyměňují věci typu oblečení), už uspořádaly kolem osmi desítek akcí, které běžně navštěvují stovky lidí. Všímaly si, jak komplexní je téma, které je spojovalo, a proto ke swapu začaly přidávat workshopy, přednášky a další osvětové aktivity, jež mají společného jmenovatele: snahu o změnu spotřebních návyků směrem k udržitelné budoucnosti.
Festival udržitelnosti
„Snažíme se o prevenci, aby nevznikaly nadbytky, které nás trápí. Všechno nás to vede k větší soběstačnosti a k tomu, abychom uvažovali lokálně,“ vysvětluje Kristýna. Mimo akce pro širokou veřejnost navazují důležitá partnerství s firmami a komunitami. „V létě jsme organizovaly krásnou swap party pro komunitu v karlínském River city Prague. Ukazujeme tak různým subjektům, jak se zapojovat do změny hodnot a myšlení směrem ke skutečné budoucnosti,“ dodává.
Loni představily projekt První udržitelný obchoďák. „Klasické obchodní domy nás nejen nebaví, ale nevidíme v nich svět, podle kterého chceme žít,“ říkají organizátorky. Proto si otevřely vlastní dočasný „obchoďák“ jako největší festival udržitelnosti a letos na jeho úspěch navazují druhým ročníkem, který se rozprostře na 1000 m2 v hale č. 17 v Pražské tržnici. „16 tun donesených věcí a masivní ohlas tisíců návštěvníků nás loni jasně přesvědčil, že má smysl akci pořádat – takové místo prostě v Česku chybí,“ říkají Lucie a Kristýna a odhadují, že letos by se na akci mohlo protočit i 20 tun zboží.
Od oblečení po kytky
Přinést a odnést si můžete nejen oblečení pro dospělé i děti, ale také hračky, knihy, sportovní potřeby, drobnosti do domácnosti, nerozbalenou kosmetiku, pokojové rostliny nebo třeba menší elektroniku. Prakticky vše, co člověk unese v tašce nebo náruči. Není třeba se předem registrovat. Jednoduše doma vezměte, co už nepotřebujete, a přineste na místo kdykoli během konání akce. „Musí to ale být všechno funkční. Pěkné věci v takovém stavu, v jakém byste je věnovali dobrému kamarádovi,“ připomíná Lucie. Letos platí nové pravidlo – každý si může odnést maximálně dvacet kousků. Pokud má ale někdo zrovna nouzi nebo zkrátka potřebuje něco navíc, stačí zajít za organizátorkami a domluvit se s nimi.
„Podle našich měření se přímo na místě využije 80 až 90 % věcí,“ říká Lucie. O to, co si nikdo neodnese, se pak postará společnost Potex, která část rozdistribuuje neziskovkám a část dále zpracuje a využije, například na výrobu technických textilií. Na akci bude mít přistaven kontejner, kam můžou návštěvníci rovnou odložit oblečení, které už se na swap nevejde.
Letošními hesly jsou lokálnost, soběstačnost a nerůst. S teorií nerůstu se můžete seznámit na přednášce environmentalisty Tadeáše Žďárského, která je součástí nabitého doprovodného programu. Michaela Mrázková zase bude mluvit o tom, jak si efektivně vytřídit a uspořádat šatník. Na workshopech se naučíte základy výroby kombuchy i fermentace potravin a zjistíte, jak kompostovat ve městě. Díky festivalu Země na talíři je plánu také česká premiéra kanadského dokumentu Modrá řeka, který ukazuje textilní průmysl jako jednoho z největších znečišťovatelů řek.
Nákup není jediná možnost
Vedle ekologického aspektu akcí, které Lucie s Kristýnou pořádají, vstupuje v poslední době výrazně do popředí i ekonomické hledisko. Na swapu ušetříte peníze tím, že si můžete odnést něco hodnotného zdarma, dozvíte se ale taky, jak ušetřit jinde v domácnosti. Budete se moct seznámit například s konceptem regrow, tedy způsobem, jak si znovu vypěstovat zeleninu do polévky z odkrojků, které nám doma zbyly. „V tom nám pomohou i designoví pomocníci české firmy Plastia, která nám předpěstovala do instalace výhonky a my je snad udržíme naživu,“ obává se o své pěstitelské schopnosti Kristýna. V průběhu týdne také můžete přinést drobné spotřebiče do sousedního prostoru Opravárny na půlhodinovou diagnostiku zdarma.
„Všechny tyhle maličkosti vás vedou trošku jinudy, než třeba mnozí byli dosud zvyklí – že se jde pro všechno do obchodu. Když přijde nějaká potřeba, nepřemýšlíme o tom, automaticky klikneme na e-shop nebo zajdeme do krámu,“ říká Kristýna. „Chceme zpomalit proces získávání věcí, abychom se před každým nákupem zamysleli a uvědomili si, že je víc způsobů, jak tu věc získat.“ Někdy to samozřejmě jinak nejde, je ale dobré vést v patrnosti, že nákup není jediná možnost. „Když si vytřídíte domácnost, můžete zjistit, že už to doma máte. Můžete to upcyklovat, tedy přetvořit. Můžete si to někde půjčit. Můžete to koupit z druhé ruky nebo to můžete vyswapovat,“ vypočítává Lucie další varianty. Až pak přichází na řadu nákup. A to ideálně tam, kde se hledí na udržitelnost a férovost při využívání přírodních i lidských zdrojů.
„Učíme lidi hledat kvalitu v textilu i ve stravě. Můžete ušetřit peníze, přitom si zachovat standard kvality. Protože kupovat to nejlevnější není vždycky cesta,“ zmiňuje Kristýna. A Lucie dodává: „Vedeme k vědomé skromnosti, aniž bychom slevili na kvalitě.“
Nikdo není dokonalý
Svými aktivitami nabádají k menšímu hromadění věcí, větší péči o to, co už doma máme, a k vědomému nakupování. Proto přinášejí informace, které mohou pomoct při rozhodování, odkud a jestli vůbec něco koupit. Nemají však v úmyslu nikomu přikazovat: tohle dělejte a tohle nedělejte. Spíš se snaží o dlouhodobou změnu myšlení a hodnot tím, že ukazují škálu možností a příkladů z praxe a sdílejí, co jim samotným pomohlo.
„Týká se to i nás,“ přiznává Lucie. „Na nás taky působí reklamy, taky cítíme společenský tlak, že musíme vypadat pořád dobře a že bychom si měly každou chvíli pořídit nový kousek. I my jsme v tom koloběhu.“
Cílem není najednou kompletně změnit životní styl, ale najít si svou cestu a začít něčím, co je každému sympatické. Někomu není příjemné nosit oblečení z druhé ruky, ale dokáže si sám svoje věci opravit nebo zašít. Někdo kompostuje, ale při nákupech se řídí hlavně nízkou cenou a neřeší původ oblečení. „To je v pohodě,“ konstatuje Kristýna. „Víme, že naše kritéria nemůžou promlouvat ke všem. Chceme oslovit ty, kteří o informace mají zájem. Víme, že je pořád spousta lidí, které můžeme oslovit. Naše práce pořád není vyčerpaná.“
Akce První udržitelný obchoďák: Podruhé se koná v Pražské tržnici v Holešovicích od 18. do 24. října. Otevřeno je denně od 11 do 19 h, o víkendu od 10 h. Více info: swapprague.cz