Karafiátem pořízeným 14. a 15. února podpoříte činnost nezávislé organizace Konsent, která s heslem „Když to nechce, tak to nechce“ šíří osvětu a soustředí se na prevenci sexuálního násilí.
Každá 10. Češka a každý 33. Čech zažije znásilnění. Cizí člověk je však oproti všeobecně rozšířené představě pachatelem takového činu jen v pouhých deseti procentech případů, uvádí organizace Konsent, která se tomuto tabuizovanému tématu věnuje od roku 2016. Součástí její činnosti je i změna definice znásilnění v české legislativě. Dosud se u nás znásilnění definuje pouze jako čin, při němž bylo použito násilí, výhružka násilím či zneužití bezbrannosti. Do této definice ovšem dle informací Konsentu nespadá až 70 % případů, při nichž oběť zamrzne a nebrání se, proto pachatel nemusí vyvíjet násilí. Konsent už dva roky usiluje o to, aby se znásilnění definovalo absencí souhlasu. Oběti se pak nebudou bát čin nahlásit a nebudou čelit zlehčování a nedůvěře.
Dle průzkumu ve spolupráci s NMS Market Research je většina společnosti změně nakloněna, stejně tak vyslovuje souhlas i řada politiků, někteří však stále v problematice nejsou dostatečně zorientovaní, případně prosazení nové legislativy blokují.
Pokud si ve dnech 14. a 15. února koupíte za 50 Kč karafiát v obchodě Kytky od Pepy, pomůžete financovat práci advokačního týmu Konsentu. Virtuální karafiáty od vás pak budou v podobě krepových květů předány 22. února politikům v rámci happeningu před sněmovnou s názvem Chce to souhlas: Happening za nápravu definice znásilnění. Součástí akce bude také představení příběhů znásilněných ve spolupráci se studentskou iniciativou Proč jsme to nenahlásili. Konsent můžete podpořit také přes platformu Darujme.