Někdo se celý rok nemůže dočkat hald nadýchaného sněhu nejen venku, ale i v cukroví, a stolů, které se pod množstvím kapřích řízků jen prohýbají, jiný raději sází na půst a drobné snacky, které tolik neodkrví mozek. My jsme za druhou variantu.
Kukuřičná polévka s kokosovým mlékem
68 Kč | 4 porce |
→ 500 ml zeleninového vývaru (recept)
→ 200 g mražené kukuřice
→ 200 g kokosového mléka
→ 25 g žluté kari pasty
→ 1 lžíce kokosového oleje
→ 1 cibule
→ sůl
→ 1 lžička nastrouhaného čerstvého zázvoru
V hrnci rozehřejte kokosový olej, přidejte cibuli nakrájenou na kostičky a krátce osmažte. Dále doplňte najemno nastrouhaným zázvorem, kari pastou, mraženou kukuřicí (není nutné rozmrazovat). Krátce orestujte. Přidejte vývar a kokosové mléko. Polévku vařte 10 minut a nakonec rozmixujte do krémové konzistence. Ozdobte koriandrem a popcornem.
Pomazánka z kozího sýra a batátové chipsy
127 Kč | 4 porce |
→ 200 g čerstvého kozího sýra
→ 50 ml smetany
→ 2 stroužky česneku
→ najemno nasekaná petrželka
→ pepř, sůl
Kozí sýr a smetanu vyšlehejte do hladkého krému. Česnek utřete a vmíchejte ho do krému. Osolte, opepřete a přidejte petrželku.
Batátové chipsy
→ 2 ks batátů
→ slunečnicový olej
→ sůl
Batáty omyjte a na mandolíně nakrájejte podélně na plátky o tloušťce 1,5–2 mm, překrojte je podélně na půl. Rozehřejte olej na 160 °C a smažte dozlatova, nakonec osolte.
Skořicové tyčinky s hruškovými povidly
125 Kč |
→ 1 listové těsto
→ skořicový cukr
→ 1 vejce
Pláty listového těsta rozválejte, potřete rozšlehaným vejcem a posypte skořicovým cukrem. Poté rádýlkem nebo ostrým nožem nakrájejte na tyčinky a dejte na plech vyložený pečícím papírem. Dejte do trouby a pečte při 190 °C asi 10 minut podle velikosti tyčinek.
Hrušková povidla
→ 2 kg oloupaných a pokrájených hrušek bez jadřinců
→ 500 g cukru krupice
→ 2 lžíce octa
→ ½ lžíce mleté skořice
→ 4 lžíce rumu
→ 3 ks tlučeného hřebíčku
→ 2 ks tlučeného badyánu
Pokrájené hrušky dejte do hlubšího pekáče, polijte octem, vše promíchejte a nechte 20–25 minut péct v troubě při teplotě 200–250 °C. Poté na hrušky rovnoměrně nasypte 250 g cukru a znovu je vložte do trouby, tentokrát na 15 minut. Pak opět přisypte 250 g cukru a na dalších 15 minut je opět dejte péct do trouby. Po upečení přidejte rum, skořici a roztlučený hřebíček s badyánem. Zamíchejte a ponorným mixérem rozmixujte do konzistence, která vám vyhovuje.
Šunka s medem a čedarem v listovém těstě
198 Kč |
→ 1 listové těsto
→ 400 g šunky v celku
→ 200 g čedaru na plátky
→ med
→ 1 vejce
Nakrájejte šunku na kratší hranolky a na stejné kousky rozkrájejte také plátkový čedar. Poté rozválejte listové těsto a nakrájejte ho na trojúhelníky. Na širší stranu pak položte čedar, na něj šunku potřenou medem, vše zarolujte jako rohlíček a nakonec potřete rozšlehaným vejcem a pečte na 180 °C asi 10–15 minut.
Salát Waldorf s řeřichou
68 Kč | 4 porce |
→ hrst vlašských ořechů nakrájených nahrubo
→ 2 jablka oloupaná a nakrájená na menší kostky
→ 1 řapík celeru pokrájený nadrobno
→ 2 lžíce bílého jogurtu
→ 1 lžíce majonézy
→ šťáva a kůra z 1⁄2 citronu
→ 2 lžíce hnědého cukru
→ špetka soli, pepř
Vlašské ořechy lehce opražte nasucho. Jablka a celer dejte do mísy a přidejte zchladlé ořechy. Poté zalijte zálivkou, kterou připravte smícháním jogurtu, majonézy, kůry a šťávy z citronu, cukru, soli a pepře. Lehce promíchejte a nechte vychladit. Před podáváním posypte řeřichou.
Vaječný likér s muškátovým oříškem
119 Kč | 4 porce |
→700 ml plnotučného mléka
→ 240 ml smetany ke šlehání (33procentní)
→ 200 ml rumu
→ 50 g cukru
→ 50 g vanilkového cukru
→ 5 žloutků
→ celá skořice
→ lžička čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku
Do malého hrnce nalijte mléko, smetanu, přidejte skořici a muškátový oříšek a na mírném ohni přiveďte k varu. Odstavte a poté v misce vyšlehejte do pěny žloutky s cukrem. Za stálého míchání je pomalu přilévejte do teplého mléka. Na závěr přidejte rum a dobře zamíchejte. Nechte minimálně 12 hodin v lednici.
Sušenky z rýžové mouky a dýňové chutney s chilli a zázvorem
175 Kč | 4 porce |
→ 120 g másla (pokojové teploty)
→ 1 lžička vanilkového extraktu
→ ½ lžičky mleté skořice
→ špetka soli
→ 60 ml javorového sirupu
→ 130 g rýžové mouky
Připravte si 1–2 velké plechy a vyložte je pečicím papírem. Ve větší míse vyšlehejte máslo s vanilkou, skořicí a špetkou soli. Přidejte javorový sirup a nakonec rýžovou mouku. Získáte velmi jemné, nepříliš tuhé těsto. Na připravený plech cukrářským sáčkem vytvarujte sušenky. Troubu vyhřejte na 180 °C a pečte je asi 12–15 minut nebo dokud nezačnou na okrajích lehce zlátnout. Upečené je ponechte na plechu, dokud nevychladnou. Pak je můžete z plechu opatrně sejmout, jsou velmi křehké.
Dýňové chutney
→ 1 máslová dýně
→ 100 g zázvoru
→ 1 chilli paprička
→ 150 ml agáve sirupu
→ 20 ml sherry octu
Oloupanou dýni nakrájejte na menší kousky, vložte ji do hrnce, přidejte nakrájený očištěný zázvor, nasekanou chilli papričku, agáve sirup, ocet a podlijte trochou vody. Vařte do doby, kdy dýně úplně změkne a celá směs bude mít konzistenci džemu.
Variace oříšků – zauzená sůl / bylinkové / chilli
Do dlaně si nalijte maličko kvalitního oleje, pak obě dlaně přitiskněte k sobě a po částech si nabírejte odslupkované mandle, které mnutím omastěte a vložte do rozpálené suché pánve. Za častého promíchávání je nejlépe v jedné vrstvě smažte dozlatova. Po osmažení je dochuťte zauzenou solí, v jedné vrstvě nasypte na ubrousek nebo papírovou utěrku a nechte je zchladnout.
Pokud si chcete udělat mandle bylinkové nebo s chilli, opražte je stejně jako ty solené. Bylinky nebo chilli na mandle nasypte až po stažení z plotny, kdy je pánev ještě horká, ale už ji nezahřívejte, protože by bylinky mohly zhořknout. Po rychlém obalení bylinkami je opět nasypte v jedné vrstvě na ubrousek a nechte zchladnout.