Léčba nemocí je drahá. Prevence je daleko levnější, ale spousta lidí ji odkládá nebo zanedbává. Změna v téhle oblasti je jedním z cílů projektu Ministr zdraví, který chce ozdravit a zmodernizovat české zdravotnictví.
V České republice žijeme zdravě v průměru do 61 let, poté přicházejí nemoci, hromady léků a nikomu to nepřijde zvláštní. Přitom v severských zemích začínají seniory trápit podobné problémy až od 66 nebo 67 let. Z rozpočtu na zdravotnictví u nás na prevenci putují pouze jednotky procent.
Jak prodloužit zdravou část života místo drahého léčení a jak zvýšit odpovědnost a uvědomělost lidí, to se pokusí vyřešit Ministr zdraví. V době, kdy se u nás střídají osoby na postu ministra zdravotnictví jako figurky na orloji, a chybí tak kontinuita a potřebné reformy jsou v nedohlednu, je to nadějná pomoc.
Ministr zdraví je imaginární osoba, prý něco jako Jára Cimrman. Stojí za ním chirurg Tomáš Šebek, který napsal několik knih o svých zahraničních misích s Lékaři bez hranic a už dvacet let se zabývá modernizací a zlidštěním českého systému zdravotnictví.
K projektu Ministr zdraví si přizval řadu odborníků, například Petra Smejkala (hlavního epidemiologa IKEM), Taťánu le Moigne (ředitelku Google pro střední Evropu) nebo Saru Polak (odbornici na AI). Druhým velkým tématem je totiž digitalizace, v níž naše zdravotnictví zoufale zaostává. A třetím pilířem projektu jsou pak finance, bez nichž tak velká změna provést nepůjde. Ministr zdraví si totiž dal za cíl do roku 2030 prodloužit zdravý život v Česku o pět let. Pomoct v tom má také nedávno spuštěná sbírka.