Dárcovská platfoma Znesnáze zažívá v posledních dnech rekordní podporu sbírek. Zejména těch, které se týkaly dvou žen: tragicky zemřelé navigátorky rallye Aleny Krejčíkové a čtrnáctileté Valinky, která musela podstoupit amputaci všech končetin. Štědrost dárců ale vyvažují stovky nenávistných komentářů, které pomoc jiným nepřejí. Co se vlastně stane s penězi, které přijdou do sbírky navíc?
Během 24 hodin dosáhla 100 % cílové částky sbírka na pomoc čtrnáctileté slečny, které museli lékaři kvůli streptokokovi amputovat obě nohy. Přesto se rozhodla bojovat a vrátit se k tanci, který je velkým smyslem jejího života. Je to jen pár měsíců, co se jí i rodině obrátil život vzhůru nohama, a lidé potřebu podpory vycítili nejen peněžními dary, ale také srdečnými vzkazy a nabídkou pomoci. Jako třeba té, která přišla od herce Vladimíra Polívky. „Rád bych ji pozval k nám do Dejvického divadla i s rodinou, popřípadě, pokud je nouze, pomůžu jakýmkoliv jiným způsobem,“ píše Vladimír ve svém osobním vzkazu, který je dalším důkazem vnímavosti Čechů.
„Na všechny potřebné věci zdravotní pojišťovna nepřispívá. Finančními dary lidé pomohli s pořízením i dalších pomůcek a terapií, které Valince usnadní se hýbat a osvojit si pohyb s kvalitními protézami, které jsou pro její mobilitu a nezávislost klíčové,“ vzkazuje s vděčností zakladatelka sbírky na Znesnáze Kristýna Trpková, která ví, jak moc důležité je pro Valinku a její chuť žít právě zmiňovaný tanec. Chce se k němu společně se svými sestrami vrátit, jak jen to bude možné. I proto souhlasila s amputací končetin tak, aby mohla používat protézy. Pokud peníze i po úhradě všech zdravotnických potřeb zbydou, pořídí rodiče Valince její vysněnou čtyřkolku, na které jí na čas všechny starosti a pohybová omezení opustí. Jen pár dní po spuštění, díky vnímavosti a podpoře veřejnosti, částka konta sbírky přesáhla původní cílovou částku téměř šestinásobně a stále roste.
Přebytek peněz pomůže jinde
Stejně enormní zájem vzbudila také sbírka na pomoc rodině tragicky zesnulé závodnice Aleny Krejčíkové. Usedla před dvěma týdny společně s manželem do závodního auta, na které padly veškeré rodinné úspory. Jejich vůz však havaroval a Alena v sedačce navigátorky bohužel i přes extrémní zabezpečení vozu zemřela. Sbírku založil David Poslík, který tak chtěl podpořit manžela a syna své zesnulé kamarádky, protože věděl, že po zamrazení účtu nebudou mít po enormních výdajích dostatek peněz na potřebný pohřeb. To, že díky skvělým dárcům bude během chvilky překročena cílová částka hned pětkárt, nemohl tušit. Proto je jen těžké pochopit extrémní vlnu kritiky od lidí, kteří v komentářích spekulovali, co rodina s penězi udělá. „Na co tolik peněz, měli by je vrátit, určitě nestrádají!“ objevilo se tam například.
„Mojí snahou bylo pomoci, tady a teď, aby neskončili v dluzích z poplatků a bez střechy nad hlavou. Pro obyčejný lidi, s minimem sponzorů, stojí ten závod spoustu peněz. A samotná příprava je velice drahá. Tolik na vysvětlení těm, kteří píšou komentáře, které nás velmi mrzí. Zároveň ale ze srdce děkuju většině těch laskavých a všem, co přispěli. Jsou to většinou ti lidé se srdcem, které tluče pro rallye, jezdci, týmy a pořadatelé. Některé komentáře je hezké číst a děkujeme za ně,“ vzkazuje zakladatel sbírky a kamarád rodiny.
Společně s manželem závodnice se rozhodl část nevyužitých peněz ze sbírky věnovat na pomoc nemocné holčičce, kterou Alena podporovala už za života: „Zpětně nás napadlo, že 11. května měl Jarda s Alčou být na dobročinné akci, kde měl se svým autem pomáhat malé holčičce vybrat částku na zdravotní pomůcky. Snaží se ji dostat zpátky na nohy a je to hodně finančně náročné. Chtěli díky autu přitáhnout co nejvíc peněz, hodně se na to připravovali. Alča měla hrozně ráda lidi, hlavně děti, takže ji to vzalo a chtěla pomoc. Určitě by si to takhle přála,“ ohlíží se za Aleninými plány David.
Je velmi pravděpodobné, že by se k tomuto kroku právě proto pozůstalá rodina rozhodla i bez tlaku kritiky od nepřející části společnosti. Otázkou je, jestli bylo nutné ji v těžkých dnech takové negaci vůbec vystavit.