Podle odborníků by v důsledku klimatických změn mělo být do roku 2050 zasaženo až devadesát procent světových pobřežních měst povodněmi a erozí, které vytěsní miliony lidí ze svých domovů. A jaké je řešení? No přeci plovoucí města, která vydrží povodně, tsunami i hurikány páté kategorie.
Společnost Oceanix, která vyvíjí inovační způsoby, jak stavět na vodě, spolu s architektonickou firmou BIG možná přišly na řešení celosvětového problému. Ten spočívá v tom, že podle prognóz by do roku 2050 měly klimatické změny zasáhnou až 90 procent pobřežních měst tak zásadním způsobem, že by stále se zvyšující hladina měla způsobit erozi, povodně, brát lidem domovy a ničit tak infrastrukturu.
Před několika dny ale OSN schválila koncept udržitelných plovoucích měst jako možného řešení pro případnou záchranu lidí z poškozených oblastí. Projekt nese název Oceanix City a města by měla být vytvořena tak, že se šest malých ostrůvků spojí do jedné vesničky a šest takových vesniček pak bude tvořit jedno město, do kterého se vejde okolo 10 000 lidí. Tato futuristická města by měla vydržet povodně, tsunami i hurikány páté kategorie.
Města by navíc měla fungovat i v duchu udržitelnosti. Součástí plánů je totiž také řada obnovitelných zdrojů energie, jako větrné a vodní turbíny nebo solární panely. Produkce potravin a celé zemědělství se pak bude řídit politikou nulového odpadu. Každá z malých vesniček bude mít navíc třeba i lázně, trhy nebo duchovní a kulturní centra.
Stavba jednotlivých částí by měla probíhat především z místně „doplňovatelných” materiálů, jako je dřevo nebo rychle rostoucí bambus, a to na pevnině. Do moře, kde budou ukotveny, by se vesničky měly odtáhnout až poté. „Oceanix se snaží vytvořit města pro lidi, kteří chtějí žít na oceánu udržitelně. Věříme totiž, že lidstvo může fungovat v souladu se životem pod vodou. Oceanix je průkopníkem nového průmyslu s takovými technologiemi, které splňují potřeby lidstva, aniž by zabíjely mořské ekosystémy,” uvádí společnost na svých stránkách. A jak se tento projekt, který by rozhodně neměl být jen výsadou boháčů, líbí vám?