Už je to tady zas. V práci, v obchodě, v autobuse, ve školce, ve výtahu, prostě všude potkáváme plno kýchajících lidí. Taky chytíte každého bacila, který kolem vás proletí? A děláte dost pro posílení imunity? Možná neužíváte vitaminy efektivně a možná si zdraví zbytečně podkopáváte špatnými návyky.
Slunečné dny babího léta se pomalu loučí a leckdo z nás si vzpomněl, že by nebylo od věci podpořit obranyschopnost těla, abychom celou zimu nestrávili s ucpaným nosem. Na našem zdraví se ale bohužel podepisuje hektická doba a ne vždy příkladný životní styl. MUDr. Jiří Hlušička z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy připomíná, že naší imunitě rozhodně nesvědčí stres: „Je potvrzeno, že stres tlumí buněčnou imunitu. Často se diskutuje vztah nadměrného stresu a vzniku infekcí, autoimunitních onemocnění, nádorů.“ Dalšími rizikovými faktory jsou nedostatek spánku, pasivní způsob život a také nekvalitní strava.
Respiračními nemocemi jsou podle něj ohrožení především děti a senioři a také lidé se zdravotním omezením jako pacienti na imunosupresi, onkologičtí pacienti, kardiaci a lidé trpící obezitou. Pozor by si ale měli dávat všichni, kteří tráví čas v kolektivech nebo absolvují delší cesty MHD.
Je rýma normální?
Nějaká ta rýmička mě nezabije, pomyslí si nejspíš většina z nás. A je to pravda, nicméně fakt, že jsou rýmy běžným atributem chladnějších dní, by nás neměl zbavit ostražitosti. „Zpozornět by pacienti měli, pokud se rýmy opakují více než 5-6 x do roka. Poté by bylo vhodné vyhledat imunologa a přešetřit je, jestli netrpní imunodeficitem,“ radí lékař.
Na imunitě se dá pracovat kontinuálně celý rok zdravým životním stylem, ale kdo z nás opravdu zvládá dodržovat základní pravidla? „Strava, spánek a dostatek pohybu,“ vypočítává MUDr. Jiří Hlušička hlavní pilíře, o které se naše zdraví může opřít. „Racionální výživa bohatá na ovoce a zeleninu. Zcela zásadní je dostatek spánku. Nezbytný je aktivní pohyb, nejlépe venku na čerstvém vzduchu. Doporučit určitě lze i otužování,“ doplňuje. Zásadní je pravidelnost. „To znamená, že pokud se rozhodnu užívat vitaminy nebo otužovat se, měl bych to dělat pravidelně a ne nárazově jednou za deset dnů.“
Aby měly vitaminy smysl
Nechce se vám do studené vody? Chápeme. Podpořit své zdraví pomocí vitaminů a úpravou stravy ale může každý. Co by doporučil MUDr. Hlušička? „Určitě vitamin C, vitamin D, hořčík a zinek. Dále pitný režim a imunoglukany.“ Důležité je podle jeho slov pečovat o kvalitní mikroflóru střev a dýchacích cest.
Vitaminy by samozřejmě měly být kvalitní a v takové formě, která zajistí správné vstřebávání. „Co se týče užívání doplňků stravy, např. vitamin C bych preferoval v postupně se uvolňujících tabletách. Vitamin D bych zase doporučil užívat s potravou obsahující tuky. Pokud budu chtít zvýšit příjem železa, bylo by dobré jej zas kombinovat s kyselejší stravou,“ radí lékař.
Pro zlepšení obranyschopnosti existuje řada komplexních doplňků stravy, které z pozitivně působících látek vybírají to nejlepší. Například About Your Immunity od We Care, který obsahuje zmiňované vitaminy a minerály a také třeba extrakty z účinných přírodních látek, jako jsou černý rybíz, zázvor, echinacea či ženšen.
Řešením každopádně není nasypat do sebe co nejvíc tobolek a tablet v dobré víře, že čím více, tím pro zdraví lépe. I s něčím tak prospěšným, jako jsou vitaminy, si můžeme uškodit, jak uvádí MUDr. Hlušička: „U polyvitaminových přípravků bych doporučil pohlídat dávky, aby nedošlo k předávkování. A pozor u ,superdávek‘ vitaminu C, u citlivých jedinců může způsobit močové kameny.“