Na rozdíl od sexuality dvacetiletých či třicetiletých se intimita mezi lidmi ve středním a vyšším věku příliš neukazuje a nerozebírá. To ale neznamená, že neexistuje a neměla by být oslavovaná. Mnoho lidí, zvláště žen, ve vyšším věku odhazuje strachy a předsudky, přijímá svoje tělo a učí se následovat svoje potřeby ve vztazích i v sexu.
Na webu WHAT se můžete setkávat s tématy, která přináší podcastová série Reproduktor. Podcast o ženském zdraví zprostředkovává jak rozhovory s odborníky a odbornicemi, tak osobní svědectví o různých situacích, které jako ženy v reprodukčním věku i po něm zažíváme, ale nemluvíme o nich. A měly bychom. Série, jíž provázejí Lilia Khousnoutdinova a Petra Schwarz Koutská, je dostupná na všech podcastových platformách nebo na webu Reproduktor.online. První díl byl věnovaný endometrióze, druhý díl se zaměřil na IVF, dalšími tématy byly hysterektomie, perinatální ztráta, menarché , sexualita v mateřství nebo současné trendy v antikocepci. V bonusovém vydání hovořila zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
V tomto díle hovořily Anna Ševčíková, výzkumnice z Masarykovy univerzity, která se věnovala sexualitě a partnerské intimitě lidí v seniorském věku, a bodyworkerka Irena Rychtera, jež terapeuticky provází ženy k napojení na vlastní tělo, včetně takzvaného vaginálního mapování.
U některých žen stáří přináší úlevu a možnost více naplňovat své potřeby
Doc. Mgr. Anna Ševčíková, Ph.D. na Institutu pro psychologický výzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity zkoumala sexualitu seniorů.
Naplněný intimní život má mnoho fyzických i psychických benefitů: navozuje pocit štěstí a naplnění, přispívá k prohloubení vztahů, upevňuje zdraví a jednoduše prodloužuje život.
Za posledních dvacet let došlo v jinak přehlížené oblasti k obrovskému nárůstu výzkumů. Mění se totiž demografická struktura, přibývá lidí, kteří se dožívají seniorského věku zdraví (což je důležitý faktor), postupně také narůstá střední délka života. Více lidí vstupuje do staršího věku jako partneři.
Po padesátce dochází k zásadním změnám v sexuálním životě, přichází zdravotní trable, menopauza již většinou proběhla. Někdy je tím sexuální život ohrožený. Starší lidé se navíc stále necítí komfortně otevírat to téma u praktického lékaře ‒ zde mají ženy výhodu pravidelných gynekologických prohlídek.
Anna Ševčíková se ve výzkumu zaměřila na analýzu online poraden, mapovala používání internetu pro sexualitu starších lidích a získala s týmem kolegů první česká data ohledně sexuálního života seniorů. V hloubkových rozhovorech pak řešila vnímání sexuality.
Muži i ženy chápali sexualitu jako zdroj potěšení, vitalizující moment, který potvrzuje, že žijí naplněný život, a důkaz o tom, že mají po boku důležitého člověka.
Po šedesátce máme více žen než mužů, které zůstávají bez partnera. Centrem zájmu mužů, kteří jsou sami, jsou spíše mladší ženy. Ženy po šedesátce se obracejí na stejně staré nebo mírně mladší. Tím pádem se míjí věková nabídka s poptávkou. A to je kromě zdravotních komplikací další problém.
Liší se také pojetí sexuality: starší muži v konzervativních společnostech chápali sex často jedině penetrativně a při problémech s erekcí nedokázali přejít na jiné typy partnerské sexuality. Ženy silněji vnímají, že s novými podněty mohou přerámovat sexualitu a více naplnit své potřeby. U některých žen bylo stáří naopak obdobím úlevy, kdy již nemusely naplňovat sexuální potřeby partnera.
Často ke mně ženy přicházejí s tím, že nic necítí
Objevit své tělo ve vyšším věku může pomoci soustředěná práce s ním. Takzvaný „body work“ ovšem úzce souvisí s psychikou a prožíváním. Tomu se se ženami věnuje Irena Rychtera. V podcastu vysvětlila, jak to funguje a jak se k takové práci dostala.
Začala jsem po padesátce s výcvikem sexuologické práce s tělem. První impuls byl, že se chci něco dozvědět sama o sobě, a tušila jsem, že téma sexuality je u mě zastřené a tabuizované. V rámci školy intimních masáží jsem zjistila, že mám úžasný vztah k doteku, a rozhodla jsem se to rozvíjet.
Co je to bodywork? Je to hluboká práce se sebou. Ženy jsou v dnešní době přehlcené, mají mnoho práce, ambic a pohybují se spíše v mužské energii. Bodywork je vede zpět k jejich tělu, k jeho opomenutým částem.
Když mě žena kontaktuje, je to již známka toho, že se k něčemu rozhodla a první krok už učinila. Nejdříve mi ženy říkají svůj příběh. Už v těch příbězích umím trochu číst a hledat klíčové problémy. Domlouváme se na konkrétním plánu bodyworku, šitém na míru. Soustředěných sezení je potřeba víc. Vše probíhá postupně a citlivě.
Žena sama si určuje, co chce dál. Může počkat a rozmyslet se, co by si přála. Už to je pro mnoho žen první moment, kdy si mohou dovolit zastavit se a opravdu si určit, co potřebují. Některá sezení ženy provádí i samy se sebou, se svíčkou, hudbou a olejem. Zkoumají svoje tělo a dávají mu pozornost, a to nejen intimním partiím. Postupně se navozuje kontakt sama se sebou a „svět“ se postupně začne měnit. Říkáme tomu zvláštně „orgasmická jóga“.
Důvodem vyhořelé či nenaplněné sexuality jsou přepracování, syndrom hodné holčičky, spasitelský komplex, mnohá témata z dětství, nespokojenost s vlastním tělem, nepřijetí. Všechna tato témata se do sexuality promítají. Často ženy přicházejí s tím, že nic necítí, nebo jen málo, a že to postupem času prostě „vzdaly“. To souvisí s nedostatkem času na sebe, na intimitu, s věčným nestíháním, což vede k robotickému zvládání všeho na autopilota.
Proto apeluji na to, že v každém věku je třeba hledat si čas na sebe a neupozaďovat se. Naplňovat své potřeby a pak až potřeby ostatních.