Během roku se v restauraci Gallery 44 vystřídá hned několik michelinských kuchařů z celého světa, aby představili své vlastní menu. Nejen to ale dělá nový podnik v samém srdci Prahy jedinečným. Hlavní výsadou místa, které si zakládá na inovativním pojetí gastronomie i jedinečných a originálních kombinací surovin a příprav jednotlivých pokrmů, je ale velmi osobní přístup a až pohlcující vášeň majitelů ke své práci. Následující tři měsíce se zde představí hvězdný Takehiro Ohno a vy byste u toho neměli chybět.
Najít restauraci, kde vznikají moderní, neobvyklé a kvalitní pokrmy a přes veškerý luxus a komfort, kterým jste obklopeni, se necítíte jako v naškrobené kleci, není zrovna jednoduché. Jedna taková ale vznikla v Domě u Kočků, který patří k těm nejstarším v Praze. Jmenuje se Gallery 44 a v nádherných zrestaurovaných sklepních prostorech z dvanáctého století, kde k výstavě svých děl dostávají šanci mladí umělci, se vám dostane exkluzivní výsady ochutnat jídlo od těch nejlepších kuchařů.
Kuchařská esa z celého světa
Koncept podniku je totiž založený právě na hostování talentovaných a neotřelých hvězd gastronomie povětšinou z michelinských restaurací celého světa. Ti pak sestaví menu na míru, ve kterém se čerpá z jejich lokálních surovin, tradicí, chutí i prezentací. To se poté nabízí po dobu třech měsíců, než do se s příchodem dalšího šéfkuchaře kompletní nabídka zase změní. „Nehledáme klasické kuchařské mistry, ale především jedinečnost. Originální kombinaci surovin a přípravy jídel tak, aby výsledné chutě byly výjimečným zážitkem,” svěřil se jeden z majitelů Jan Šimice, který se spolu s druhým vlastníkem Tomášem Procházkou nechal k originálnímu nápadu inspirovat v Pekingu, kde navštívili francouzský podnik, v němž vařili kuchaři z různých zemí.
Muž z televize Takehiro Ohno
Prvním, kdo se v Gallery 44 postavil do kuchyně, byl mladý talentovaný Portugalec Manuel Lino, který vařil v tříhvězdičkových michelinských restauracích ve Španělsku – Mugaritz, El Celler de Can Roca a Carne Muscalleda. Po obrovském úspěchu ho nyní vystřídal hvězdný Takehiro Ohno. Ten po studiu střední školy výživy v Japonsku pokračoval bakalářským studiem na univerzitě v Osaka. Tam už si vybral specializaci – francouzskou a baskickou kuchyni. Pracoval v nejlepší restauracích v Japonsku, ale i Španělsku, kde začal roční stáží, po které mu nabídli i pozici zástupce šéfkuchaře. Po dvou letech působení přijal nabídku a odcestoval do Argentiny, kde nakonec vyhrál v castingu na televizní pořad. „Bylo to mých nejdůležitějších patnáct minut, které mi naprosto změnily život,” svěřil se dnes jeden z nejznámějších mužů v Argentině. Stal se totiž kuchařem – moderátorem, jenž nakonec díky obrovské sledovanosti převzal celou dramaturgii pořadu s názvem „Ohno”, jenž se nyní vysílá už desátým rokem.
Nevšední menu
To, že je kuchyně Takehira Ohna nezaměnitelná a vlastně i těžko srovnatelná s tím, co podniky v centru Prahy nabízí, si uvědomíte okamžitě, co necháte na jazyku rozplynout suke z červeného tuňáka, jehož úprava naprosto vybočuje ze standardů, na něž můžete běžně narazit. Podobně je na tom vlastně celé, skvěle poskládané a do detailu promyšlené menu, ve kterém byste jen těžko hledali slabou stránku. Ať už se totiž jedná o kombinaci kachny se salsou a tofu omáčkou nebo mléčnou rýži, veškeré chutě jsou naprosto vyvážené, ladící a příjemně se doplňující. Ohno to s kořením sice příliš nepřehání, rozhodně se ale nedá říci, že by to bylo na škodu. Naopak vynikne přirozená chuť jednotlivých surovin, kterou dozajista skvěle doplní některé z vín, jejichž výběr je mistrovskou prací. Pokud tedy váháte, kam se vydat na večeři, ve které nepůjde jen o to se najíst, ale strávit večer v záplavě jen těžko popsatelných chutí, neváhejte a zarezervujte si stůl. „Vždy a u všeho jsou nejdůležitější city. I jídlo může vyvolávat různé emoce, zážitky. Nejde tu přeci jen o to, jak si nacpat břicho. A hlavně je dobré nejíst sám, ale podělit se“, uzavírá Ohno.
Celé menu si můžete prohlédnout zde: https://gallery44.cz/menu/