Živý vánoční stromek je živý vánoční stromek. Tyhle smrčky a borovice možná nejsou nejkrásnější a nejkošatější, zato jsou levnější a rozhodně udržitelnější. A voní lesem.
Pěstovat speciálně stromky, které poslouží jen pár dní přes Vánoce a po svátcích se vyhodí? To nezní jako ekologický ideál. Stromky, které se běžně prodávají, obvykle pocházejí z plantáží, jež zabírají velké plochy zemědělské půdy, která by mohla sloužit k pěstování něčeho užitečnějšího.
„Nemohli jsme v Česku najít dostatečně udržitelné a ekologické řešení, jak si obstarat vánoční stromeček, a tak jsme ho začali sami nabízet,“ říká Jiří Sedlák, ředitel společnosti Bezobalu, která provozuje eshop a tři prodejny v Praze s bezobalovým sortimentem. „Trh doposud nabízel výběr buď z plantážových stromků převážně ze zahraničí, stromků v květináči a nebo těch z plastu. Vše je spojené buď s velkou vzdáleností dopravy, a nebo se zbytečným zabíráním půdy.“
Loni začali zprostředkovávat prodej vánočních stromů, které pocházejí z prořezávky českých lesů. Prořezávání stromků, které nejsou dostatečně silné, je součástí běžné péče o les v jeho růstové fázi.
„Prořezávka je zásah, kdy se ty horší a slabší stromečky vyřežou a nechají se tady ležet a shnít. Je to z toho důvodu, aby ty lepší, zdravější a silnější stromky měly prostor pro další vývoj a zdravý přírůst,“ říká lesník Vláďa Sedlák, s nímž Bezobalu spolupracuje. Pokud si domů na Vánoce pořídíte právě takový stromek, využíváte něco, co se nemuselo speciálně pěstovat kvůli svátkům, a vlastně upcyklujete odpad z lesa.
„Naše stromky z prořezávky sice budou někdy trochu šišaté, ale víme, že pochází z českých lesů a nezatíží ani planetu ani peněženku,“ doplňuje Jiří Sedlák.
Smrky a borovice (100 až 250 cm) můžete objednávat online a pak si je vyzvednout v některé z prodejen Bezobalu a letos nově také v Pražské tržnici v Holešovicích.