Olympiáda je plná silných příběhů. Gymnastka Simone Biles patří k největším hvězdám letošních her, a to ještě není v její disciplíně rozhodnuto o medailích. Odveze si Simone z Paříže pět zlatých a překoná rekord Věry Čáslavské?
Ženy na olympiádě soutěží ve sportovní gymnastice od roku 1928 a zatím platí, že gymnastkami, které dokázaly na jedné olympiádě získat nejvíc medailí, jsou Věra Čáslavská, Larisa Latynina, Ágnes Keleti a Simone Biles. Čáslavská má jako jediná čtyři individuální zlaté: z Mexiko City 1968 (víceboj, přeskok, bradla a prostná). Latynina se v Melbourne 1956 o jednu zlatou dělila s Maďarkou Keleti a každá jednu ze čtyř medailí získala v soutěži družstev. Sedmadvacetiletá americká gymnastka Simone Biles si připsala tři individuální zlata a jedno týmové na olympiádě v Riu de Janeiro před osmi lety a letos má šanci bilanci změnit. Už dnes, 30. července, může vybojovat jedno zlato v soutěži družstev a další čtyři může přidat v následujících dnech.
Po Riu si dala kariérní pauzu. V roce 2018 začala znovu trénovat a na mistrovství světa v Dauhá zářila a překonávala rekordy v zisku bodů, navzdory tomu, že ji trápily zdravotní potíže. Náskok před soupeřkami jí zajistila obtížnost cviků, které předváděla. Při kvalifikaci na následující mistrovství světa představila dva zcela nové extrémně náročné prvky, které musely být zařazeny do vyšší, dosud nepoužívané kategorie náročnosti. Jsou pojmenovány po ní: Biles I a Biles II. V roce 2021 jako první žena na přeskoku předvedla prvek Jurčenko s přemetem vzad a saltem vzad skrčmo po rondatu.
Advokátka duševního zdraví
Olympiáda v Tokiu pro ni byla zlomová. Kvalifikovala se do finále všech disciplín, často však chybovala a nakonec z většiny odstoupila kvůli mentálnímu bloku. Přiznala, že měly na její výkon vliv velký tlak a tzv. twisties, stavy, při kterých gymnasté během pohybu ve vzduchu ztrácejí kontrolu nad tělem. Na Instagram tenkrát psala, že na bedrech cítila veškerou tíhu světa. V jiném příspěvku vysvětlovala, že se necítila bezpečně: „Tohle je pro všechny, kteří tvrdí, že jsem to vzdala. Nevzdala jsem to. Moje tělo zkrátka neposlouchá hlavu.“
Rozhodla se soustředit na své duševní zdraví, vzedmula tím vlnu diskuzí na téma psychiky sportovců a dočkala se velké podpory. I díky tomu se dostala do žebříčku Time 100, stovky nejvlivnějších osobností světa. Z rukou amerického prezidenta Joea Bidena pak převzala Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší ocenění udělované civilním osobám.

Simone Biles vyrůstala v pěstounské péči a následně u prarodičů, protože se o ni matka nemohla postarat. Simone není vzorem jen kvůli sportovním výsledkům, ale i díky houževnatosti, odhodlání a odvaze mluvit o tabuizovaných tématech. V roce 2018 veřejně obvinila bývalého lékaře gymnastického týmu, že ji sexuálně zneužil. Když se neoprávněně dostaly na veřejnost její lékařské záznamy, z nichž bylo patrné, že užívá lék Ritalin, aby nebyla nařčena z dopingu, oznámila na Twitteru, že se od dětství potýká s ADHD. „Není to nic, za co bych se měla stydět a co bych se bála lidem říct,“ komentovala to. „Chci, abyste věděli, že věřím v čistý sport, vždycky jsem dodržovala pravidla a bude to u mě platit i nadále.“
Její účast na olympiádě v Paříži je oslavována jako velký comeback a nedělní kvalifikaci, v níž působila sebejistě a výrazně pomohla americkému týmu dostat se do finále z prvního místa, z hlediště sledovaly hvězdy jako Tom Cruise nebo Lady Gaga. Ani menší problém s lýtkem ji nezbrzdil v tom, aby se kvalifikovala do víceboje jednotlivců a finále přeskoku, kladiny a prostných. Uteklo jí pouze finále hrazdy, která je její nejslabší disciplínou. Má tak otevřené dveře k tomu, aby se v Paříži pokusila zapsat do historie jako držitelka pěti zlatých medailí.