Císařským řezem se v České republice v současnosti rodí každé čtvrté dítě. Na jedné straně může být císařský řez život zachraňující operace, která za sebou zanechává vděčnost za život a zdraví ženy či miminka, na straně druhé ale také velký zásah do těla i psychiky, který zdaleka v našem prostředí není opečováván tak, jak by si zasloužil.
Na začátku byl instagramový profil @cisarovnamcz, poté přibyl web a už brzy bude součástí projektu i vlastní podcast a brožurka o péči po porodu. „Chceme vytvořit bezpečné místo pro všechny ženy, které císařský řez ve svém životě řeší a hledají informace, podporu nebo ujištění, že z nich císařský řez nedělá o nic míň skvělou mámu,“ vysvětluje zakladatelka iniciativy Císařovnám Eva Zubec.
Jedním z cílů projektu Císařovnám je především zlepšit osvětu o důležitosti poporodní péče. „Sama jsem císařský řez před čtyřmi lety zažila a přišlo mi až absurdní, jak málo informací si z porodnice ženy ohledně rekonvalescence odnáší. Většinou se při propuštění dozví akorát to, že během šestinedělí nemají mít sex, a tím to končí. Sama jsem si na jizvu nesáhla dlouhé měsíce, protože mi nikdo neřekl, jak důležitá péče o ni je,“ dodává Eva Zubec.
Zahraničí vs. Česko
Právě infekce v jizvě, srůsty či diastáza jsou nejčastější komplikace, které ženy po porodu císařským řezem řeší. Neopečovaná jizva může být bariérou v oblíbené pohybové aktivitě, může způsobit potíže s menstruací, bolesti při sexu nebo zkomplikovat cestu k dalšímu miminku. Alespoň jedno ošetření fyzioterapeutkou, která se specializuje na péči o ženy, by měla absolvovat po porodu každá rodička. Není potřeba s fyzioterapií čekat na konec šestinedělí – čím dřív se naučíte, jak o sebe pečovat, tím příjemnější a rychlejší rekonvalescence bude. Zatímco po jiné rozsáhlé operaci pacient automaticky od svého lékaře dostane žádanku na rehabilitaci, po císařském řezu žena dostává na starost dalšího člověka a po propuštění z porodnice její stav už nikoho nezajímá – lékaře většinou vidí až po skončení šestinedělí. V zahraničí je přitom běžné, že o ženy po porodu pečují komunitní porodní asistentky hrazené z veřejného zdravotního pojištění, které v domácím prostředí pomáhají s rekonvalescencí či kojením. U nás je takový způsob péče stále utopie.
Opravdu je císař nutný?
Císařovnám otevřeně mluví také o tom, že zdaleka ne každý císařský řez je nutný a ne vždy je záchranou života. „Chceme, aby ženy měly opravdu relevantní informace o všech možnostech, které při porodu mají. V některých porodnicích stále indikují císařský řez i v případech, kdy vaginální porod šanci má – třeba při vyšším odhadu váhy miminka, v případě polohy koncem pánevním nebo tehdy, kdy za sebou žena už císařský řez má. To všechno jsou ale relativní indikace a žena by měla mít možnost se svobodně rozhodnout, kterou cestu si zvolí,“ popisuje Eva Zubec.
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace z roku 2018 je prevencí zbytečných císařských řezů hlavně informovanost rodiček, zdravotní péče založená na evidence-based postupech a také úzká spolupráce porodníků s porodními asistentkami. Často je to ale především o filozofii a zvyklosti daného zařízení a konkrétních zdravotníků. Východiskem by možná bylo nebrat názor jednoho lékaře jako dogma a ptát se dál, ostatně – na druhý názor máte ze zákona právo. Je totiž docela možné, že zatímco v jedné porodnici vám automaticky naplánují císařský řez, v sousední porodnici vás podpoří ve vaginálním porodu – pokud si ho přejete.
Protiprávní poplatky
Na Instagramu čítá komunita téměř 7 500 sledujících, kteří aktivně sdílí své zkušenosti a podporují se navzájem. Do projektu se během několika měsíců zapojily desítky odborníků, kteří pomáhají s tvorbou obsahu či zodpovídáním dotazů. Velký prostor v rámci projektu získávají zejména porodnice, které jsou otevřené respektujícímu přístupu k rodičkám, aktivně nabízejí tzv. laskavý císařský řez a podporují, aby po porodu mohla být miminka u svých matek.
Právě separace po porodu a nedostatek informací o miminku je jedním z nejčastějších důvodů, proč mnohé ženy vnímají svou porodní zkušenost negativně. Naštěstí přibývá porodnic, které nabízejí možnost využít pooperační pokoje rodinného typu, kde mohou po porodu být ženy se svými miminky a případně i partnerem či jinou doprovázející osobou.
I přítomnost otce či jiné doprovázející osoby během porodu zůstává pro některé porodnice stále neřešitelný problém. Někde za přítomnost otce porodnice účtují poplatky navíc – jsou však protiprávní a neměly by být z vaší strany akceptované. To samé platí i u dalších blízkých osob, které vás k porodu doprovází jako maminka, sestra, dula nebo třeba kamarádka. Pokud si přejete být u porodu spolu a porodnice vám odmítá vyjít vstříc, nezbývá než se poohlédnout po jiné. V případě plánovaného císařského řezu nemusí být vzdálenost od místa bydliště překážkou. „Rodila jsem císařem ve Fakultní nemocnici v Ostravě, manžel byl celou dobu se mnou a držel mě za ruku. Byla to neskutečně velká podpora mít ho u sebe, potom jsme měli bonding a následně rodinný pokoj, kde byl manžel se mnou a staral se o malou, takže jsme celou tu dobu mohli být všichni spolu. Skvělé, že nabízejí tyto možnosti,“ sdílí na blogu Císařovnám jedna z podporovatelek projektu.
Poslechněte si novou podcastovou sérii Císařovnám na cisarovnam.cz/podcast