Učebnice, sešity a další věci do školy, platba kroužků nebo obědů. V součtu pocítí tyto položky prakticky každý rodinný rozpočet. Tam, kde chybí jeden z rodičů, je situace dvojnásob náročná. Pomoc ale existuje. Vyžaduje to jen „odvahu“ říct si o ni. A čas.
I letos pokračuje projekt Obědy do škol. Dříve měly nárok na bezplatné obědy pouze rodiny s dětmi ve věku od 3 do 15 let, které pobíraly dávky v hmotné nouzi, před rokem ale došlo k rozšíření cílové skupiny. Šanci tak dostaly i nízkopříjmové rodiny, které se nacházejí těsně nad hranicí hmotné nouze nebo čelí různým nepříznivým situacím. Pomoc ale nabízí stát i v případě úhrady nákladů spojených se začátkem školy. Mimořádná okamžitá pomoc se týká hned několika životních situací a jednou z nich je i cílená pomoc pro ty, kdo na startu nového školního roku nemají na úhradu výdajů souvisejících se vzděláním nebo zájmovou činností dětí. Cesta k pomoci vede před Úřad práce, který zkoumá odůvodněnost nákladů, jejich ekonomickou náročnost, popřípadě možnosti jednotlivých školních zařízení, a bere na zřetel i začlenění dítěte do kolektivu. Informace k žádostem najdete na webu ministerstva a netýkají se jen začátku školní docházky.
Hory nebo škola v přírodě. Ani tady nemusejí děti zůstat mimo kolektiv
Stejným způsobem si můžete v průběhu školního roku požádat stát také o příspěvek na další školní výdaje, například na lyžařský výcvik nebo školu v přírodě, pokud by na ně opět scházely peníze. Předepsaný formulář můžete vyplnit osobně, ale lze jej podat i prostřednictvím elektronické identity občana, datové schránky nebo poštou. Vždy dejte pozor, abyste vyplnili kontaktní údaje pro případ, že by úředníci potřebovali něco doložit. Před touto cestou za pomocí se ale obrňte trpělivostí, formuláře nejsou snadné a čeká vás dokládání nespočtu dokumentů. Pomoc s úhradou nabízejí i některé pojišťovny. Například VZP na sportovní a pohybové aktivity dětí přispívá tento rok už dva tisíce korun. Využít příspěvku je možné nejen na taneční kroužek nebo sportovní koníčky, ale právě i na lyžařský výcvik. Oproti loňskému roku jde o dvojnásobné navýšení částky.
Kde nepomůže stát, otevřou náruč neziskovky
Mimo pomoci státu se můžete obrátit i na charitativní a neziskové organizace. Jednou z nich je Znesnáze, která nesupluje roli státu, ale pomáhá tam, kde stát nestačí, nebo na příspěvky z nejrůznějších legislativních důvodů žadatelé nedosáhnou.
„Co se týče pomoci nejen samoživitelům, ale i lidem s různým sociálním a zdravotním znevýhodněním, snažíme se ve společnosti vždycky najít tu akutní pomoc a pomáhat tam, kde se i třeba s propadem ekonomické situace objevují nové problémy. Například s rostoucími cenami energií jsme pomáhali samoživitelům uhradit nedoplatky za energie, aby se nedostali do dluhové pasti, v roce 2022 jsme spustili kampaň Léto pro všechny, kdy jsme v hodnotě asi čtvrt milionu korun s dárci umožnili pomoc dětem z Ukrajiny i ČR prostřednictvím letních aktivit a táborů. Před rokem jsme se také začali věnovat tématu ,zpátky do školy‘, což znamená další tíživý výdaj pro všechny rodiny v řádech tisíců korun, které v našponovaném rozpočtu zákonitě chybí,“ vyjmenovává možnosti cílené pomoci Znesnáze její mluvčí Simona Patelisová.
Dnes už nejsou fronty u přepážky třeba. Stačí internet a telefon
Pomoc rodičům dětí s nízkým příjmem Znesnáze rozšířila i na proplácení kroužků nejrůznějšího zaměření. Není třeba nikam chodit a osobně o příspěvek žádat. Cesta k pomoci vede přes vstřícný telefonát se sociální pracovnicí Jolanou Burešovou, se kterou proberete potřebné dokumenty (které už máte) k doložení a odešlete e-mailem. Žádné dlouhé průtahy ani byrokracie.
Letos navíc přibyla i další možnost pomoci díky českému písničkáři Pokáčovi, který se rozhodl dát v následujíchch pěti letech pět milionů korun na podporu hudebně talentovaných dětí ze sociálná slabých rodin. Tak, aby hudba byla skutečně pro všechny, kteří ji milují, které naplňuje a posouvá dál. Třeba i k budoucímu zaměstnání, o kterém dnes jen z pokojíčku sní. „Pomoc již probíhá a čerpat ji můžou děti ze znevýhodněných rodin, děti z neúplných rodin, děti bez rodin, děti se zdravotním znevýhodněním či takové, které mají nemocného rodiče. Situaci posuzujeme individuálně, ale pro rodiny je doložení zároveň zcela jednoduché. Pouze se nám prokážou doporučením od terénní sociální pracovnice nebo zdravotní zprávou. Zkrátka tak, aby svá tvrzení podložili příslušným dokumentem. Hlásit se nám mohou rodiče milovníků hudby už dnes,“ vysvětluje Simona Patelisová, která připomíná i možnost individuální pomoci rodinám nákupem potravin.
První dáma jako most přes všechny nesnáze
Najít pomoc je i přes houšť organizací pro neznalého člověka na začátku složité. Hledat, ověřovat, zjišťovat a vybrat to nejvhodnější může být běh na dlouhou trať. O změnu usiluje manželka prezidenta Eva Pavlová, která se v prvním roce fungování svého nadačního fondu pustila do spolupráce s organizacemi, které pomoc dokáží efektivně nabídnout. Tak, aby vytvořila jakousi záchrannou síť, která zabrání nezdarům v hledání pomoci a nesvazuje ruce na cestě k řešení. Rozcestník pomoci najdete na jejím webu. Nejdůležitější je ale si na samém začátku cesty uvědomit, že říct si o pomoc je naprosto v pořádku. Je to normální a každý z nás to čas od času s pokorou udělá. A až bude líp, můžeme se pak do pomoci ostatním zase pustit my sami.