Pomáhají obětem domácího násilí, dětem vězňů, uprchlíkům z Ukrajiny či studentům, kterých se dotkla loňská tragédie na filozofické fakultě. Na slavnostním večeru se minulý týden udílely ceny těm, kteří přispívají k ochraně a prosazování lidských práv v různých oblastech.
„Nesmírně si vážím lidí, kteří každodenně chrání práva těch nejzranitelnějších skupin obyvatel. Díky nim je společnost zdravější, odolnější a soudržnější. Na jejich práci je potřeba upozorňovat. I když se o pozornost sami nijak nesnaží, zaslouží si ji a já jsem vděčná, že jejich práci dnes mohu ocenit,“ uvedla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
„Je důležité si vážit těch, kteří naší společnosti dávají naději. I jako bývalého učitele mě těší, že jsem ceny zmocněnkyně za lidská práva dnes mohl předat těm, kteří vkládají energii do vzdělávání a osvěty,“ řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Laureáty v druhém ročníku Ceny zmocněnkyně pro lidská práva vybrala šestičlenná porota, jíž předsedala Klára Šimáčková Laurenčíková, z téměř stovky nominací.
V kategorii Přímá podpora byli oceněni jednotlivci a organizace, kteří se angažují v přímém dialogu s těmi, jimž hrozí porušování lidských práv nebo už mu čelí.
Martina Zikmundová – Česká asociace streetwork, z. s.
Dlouholetá ředitelka organizace, která zastřešuje nízkoprahové sociální služby a terénní práci v České republice i na Slovensku, se zasazuje o zvyšování kvality sociálních služeb, podporu pracovníků a zlepšení postavení oboru v očích veřejnosti.
MUDr. Hynek Canibal
Primář dětského oddělení Nemocnice Havířov se angažuje ve zlepšení péče o matky a novorozence, například podporou bondingu a kojení, a to i po císařském řezu. Důrazem na respekt, empatii a individuální přístup k potřebám rodin MUDr. Canibal zvyšuje kvalitu poporodní péče v České republice.
Branislava Marvánová Vargová – ROSA – Centrum pro ženy, z.s.
Předsedkyně Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách a vedoucí služby odborného sociálního poradenství organizace ROSA se 20 let věnuje pomoci obětem domácího násilí. Nejen formou přímé podpory a poradenství, ale zaměřuje se i na prevenci a vzdělávání.
Kategorie Osvěta a vzdělávání vyzdvihuje ty, kteří rozšiřují povědomí o tématech lidských práv.
Mgr. Jiří Krejčí – Institut Pallium, z. ú.
Založil a vede Institut Pallium, který posouvá hranice dětské paliativní péče v ČR. Pod jeho vedením vznikla koncepce péče, která sjednotila přístup odborníků k této náročné oblasti. Jiří upozorňuje na potřebu vytváření zdravého pracovního prostředí ve zdravotnictví, prevence syndromu vyhoření a rozvoje etické kultury.
Gabriela Kabátová – Mezinárodní vězeňské společenství, z. s.
Mezinárodní vězeňské společenství, které Gabriela Kabátová založila, od roku 2010 pomáhá dětem vězňů, jejich rodinám i lidem po výkonu trestu. Zavedla projekty jako Andělský strom, který pomáhá dětem rozvíjet a udržovat vztah s uvězněnými rodiči, nebo Andělské kempy pro děti rodičů ve výkonu trestu.
Petr Jan Vinš
Český teolog a duchovní Starokatolické církve se zabývá ochranou práv LGBTQ+ osob v ekumenickém prostředí. Aktivně se zasazoval o podporu manželství pro všechny, ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí a o rovné podmínky pro život žen a mužů v církevním prostředí. Požehnal svazku dvou žen dlouho před oficiálním schválením tohoto kroku v církvi.
Kategorie Mimořádná výzva oceňuje jednotlivce i organizace, kteří se odvážně postavili mimořádným výzvám v oblasti lidských práv. Mohlo se tak dít v souvislosti s přírodními katastrofami, ozbrojenými konflikty nebo jinými krizovými situacemi.
Peerko
Spolek studentů psychologie z Univerzity Karlovy vznikl v reakci na tragické události 21. prosince 2023. Studentům, vyučujícím a zaměstnancům FFUK poskytuje setkání se zaměřením na sdílení pocitů a psychickou podporu. Peerko je vynikajícím příkladem vzájemné pomoci a solidarity v krizových okamžicích, kdy i ti, kdo byli sami postiženi, nabízí pomocnou ruku.
Markéta Řádková a Daniel Bartoň
Svou právní expertízou zásadně přispěli k nové definici znásilnění v České republice. Jako dobrovolníci spolupracovali s Amnesty International a organizací Konsent a ve svém volném čase poskytovali odborné poradenství zákonodárcům. Jejich práce probíhala v zákulisí, ale měla zásadní vliv na přijetí legislativy, která nyní lépe chrání oběti sexuálního násilí.
Barbora Bírová – Platforma pro sociální bydlení
Ředitelka Platformy pro sociální bydlení svojí prací směřuje k hlavnímu cíli – ukončení bezdomovectví v České republice. Systematicky se angažuje v přípravě a přijetí zákona o podpoře v bydlení, který má pomoct statisícům lidí v bytové nouzi.
V kategorii Inovace jsou oceněni ti, kteří ke zlepšení ochrany lidských práv přistupují inovativním a kreativním způsobem.
Tobiáš Frýdl – Projekt Víra v barvách duhy
Je autorem projektu, který se zaměřuje na podporu LGBTQ+ lidí v církvích a bourání stereotypů spojených s queer identitou. Natočil sérii videí a podcast o vztahu víry a homosexuality, ve kterých se duchovní z různých církví vyjadřují k tématům, jako je manželství pro všechny nebo Bible a homosexualita.
Gabriela Lepková a Barbora Konrády – PROSTOR PRO, o.p.s.
Obě ženy v Hradci Králové vedou tým nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Klídek, který je součástí organizace PROSTOR PRO. Zavedly projekty jako pojízdný klub Garáž, který přináší sociální služby do menších měst, a internetové poradenství pro děti Online v Klídku.
Ilona Burgrová a Denisa Kubová – Komise rovných příležitostí ve sportu, Český olympijský výbor
Z pozic předsedkyně a místopředsedkyně komise se zasazují za bezpečnější a férovější sportovní prostředí. Iniciovaly vznik a přijetí vůbec prvního Národního akčního plánu ČOV na podporu rovnosti žen a mužů ve sportu a jeho vedení. Upozorňují na problematiku sexuálního obtěžování ve sportu, nízké zastoupení žen v rozhodovacích pozicích, genderové stereotypy i nespravedlivě nastavené financování.
Kategorie Dobrovolnictví se zaměřuje na jednotlivce, kteří se nezištně věnují činnostem ve prospěch ostatních, a organizace, které se dobrovolným aktivitám věnují a organizují je.
Galyna Andreytsiv – Pražský Majdan, z. s.
Je ředitelkou organizace Pražský Majdan, z.s., která byla založena v roce 2014 s cílem podporovat demokratickou a samostatnou Ukrajinu. Organizace pomáhá dětem a rodinám padlých vojáků či podporuje lékaře na Ukrajině. V reakci na ruskou invazi Pražský Majdan vytvořil humanitární centrum, které poskytuje poradenství v oblasti pracovní i psychologické a důraz klade také na integraci uprchlíků do společnosti.
Štěpán Mikula
Lektor první pomoci v neziskové organizaci ZDrSEM – první pomoc zážitkem z.s. popularizuje první pomoc na základních školách a pořádá osvětové akce, jako je například Tvoje ruce, jejich šance.
Lenka Helena Koenigsmark – Dobrodějna
Zkušená manažerka a maminka dvou dětí, z nichž jedno má těžký zdravotní handicap, pomáhá rodinám handicapovaných. Založila projekt Dobrodějna, který funguje jako prostor pro lidi v nouzi a nabízí darované potraviny, oblečení a další základní potřeby. Lenka se také věnuje mentoringu, koučování a vzdělávání žen.
Kategorie Advokační činnost oceňuje ty, kteří se snaží ovlivňovat rozhodnutí v rámci politických, ekonomických a sociálních systémů a institucí ve prospěch prosazení lidských práv.
Klára Chábová – Nadační fond Krok domů
Je výkonnou ředitelkou nadačního fondu, který se soustředí na podporu mladých dospělých a dalších zranitelných skupin při přechodu z institucionální péče do samostatného života. Organizace poskytuje bydlení, ale i poradenství, vzdělávání a asistenci. Klára Chábová je rovněž zakladatelkou a předsedkyní spolku Mimo domov pro odložené a ohrožené děti.
Adéla Hořejší
Advokátka, specializující se na lidská práva, zdravotnické a rodinné právo se zaměřením na ochranu zranitelných skupin, se věnuje tématům násilí na ženách a porodnického násilí. Usiluje o humanizaci porodních praktik, aby ženy měly větší kontrolu nad svým tělem a rozhodováním během porodu.
Alena Jančíková ‒ Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z. s.
Ředitelka České asociace paraplegiků na základě vlastní zkušenosti pomáhá lidem po poranění míchy překonávat překážky, vytvářet pracovní příležitosti a prosazuje legislativní změny pro zlepšení jejich životních podmínek. Realizovala projekty jako VozejkMap a Vozejkov, podílí se na bezbariérových iniciativách a řešení startovacích bytů pro vozíčkáře.
IN MEMORIAM
Prof. PhDr. Radek Ptáček, Ph.D.
Psycholog zasvětil svůj život ochraně práv dětí. Byl zastáncem zakotvení nepřijatelnosti fyzických trestů na dětech do české legislativy. Systematicky komunikoval nutné změny v oblasti péče o duševní zdraví jak pro děti tak dospělé.